Uwaga! Od poniedziałku pociągi jeżdżą inaczej

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Sławomir Draguła

Uwaga! Od poniedziałku pociągi jeżdżą inaczej

Sławomir Draguła

Zmieniają się nie tylko godziny odjazdów i przyjazdów, składy nie dojadą już do Kielczy, znikają codzienne połączenia do miejscowości Pludry. Od poniedziałku zniknąć ma też autobusowa komunikacja zastępcza na niezelektryfikowanych liniach regionu.

- Obecna korekta rozkładu jazdy związana jest z remontami torów w całym kraju - mówi Sylwester Brząkała, dyrektor opolskich Przewozów Regionalnych. - Większość składów będzie więc miała nowe godziny przyjazdów i odjazdów. W jednym przypadku są to minuty, w innym dziesiątki minut, dlatego przed każdą podróżą warto zajrzeć do nowego rozkładu.

Na przykład pociąg relacji Kędzierzyn-Koźle - Gliwice, który wyjeżdżał do tej pory o godz. 15.16, wyruszy w trasę o godz. 14.59 . Z kolei skład z Gliwic przez Kędzierzyn-Koźle do Wrocławia, wyjeżdżał z Gliwic o godz. 19.54 (teraz jedzie o godz. 20.11), z Kędzierzyna-Koźla odjeżdżał o godz. 20.32 (teraz o godz. 20.44), z Opola odchodził o godz. 21.32 (teraz o godz. 21.43), a z Brzegu wyjeżdżał o godz. 22.08 (teraz o godz. 22.28), we Wrocławiu był natomiast o o godz. 22.46 (teraz jest o godz. 23.06). I jeszcze jeden przykład. Pociąg z Opola do Jelcza Lskowic, do tej pory wyjeżdżał o godz. 15.53, a teraz o godz. 15.59.

Po wakacyjnej przerwie wracają też tzw. pociągi szkolne, które nie kursowały w lipcu i sierpniu, w sumie to siedem par. Złe wiadomości są natomiast takie, że po wakacjach pociągi pasażerskie nie dojadą już do Kielczy.

- Ze względu na nikłe zainteresowanie pasażerów, połączenie Opole-Kielcza zostaje też skrócone do relacji Opole-Zawadzkie - tłumaczy Sylwester Brząkała.

Znikają też codzienne pociągi relacji Opole - Pludry. Zatrzymywać się tam będą tylko te relacji Wrocław - Częstochowa, które jeżdżą w piątki i niedziele.

- Kiedy w grudniu 2016 roku na prośbę mieszkańców wznowiliśmy ruch na tej trasie, wyraźnie podkreślaliśmy, że będziemy obserwować, ilu podróżnych z pociągów korzysta - mówi Sylwester Brząkała. - Niestety, okazało się, że podróżowało nimi średnio od 1 do 4 osób. Kolej charakteryzuje się masowością przewozów i wykorzystywanie tak dużego taboru, gdzie jest 200 miejsc siedzących, dla przewozu tak małej liczby pasażerów, jest po prostu nieopłacalne.

Uwaga! Kolejna zmiana rozkładu jazdy 14 października

Opolskie Przewozy Regionalne informują też, że od poniedziałku 4 września ma zostać odwołana autobusowa komunikacja zastępcza na niezelektryfikowanych liniach regionu, która spowodowana była awariami szynobusów oraz ich planowymi przeglądami.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.