Uniwersytet Śląski otwiera studia śląskie: Silesianistyka elitarna, nie tylko dla Ślązaków

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Marcin Zasada

Uniwersytet Śląski otwiera studia śląskie: Silesianistyka elitarna, nie tylko dla Ślązaków

Marcin Zasada

W październiku w Katowicach ruszają pierwsze studia regionalne w Polsce dające tytuł magistra. Prof Kisiel: "Nie zamierzamy wytwarzać nowych Ślązaków, ale specjalistów od tego regionu"

Za dwa lata pierwsi absolwenci opuszczą Uniwersytet Śląski z dyplomami silesianistyki. Uniwersytet Śląski robi coś, czego nie próbowała dotąd żadna inna uczelnia w Polsce - ruszający we wrześniu regionalny kierunek będzie nagradzany tytułem magistra. Studia śląskie mają być prestiżowe, elitarne i odpowiadać, jak mówi prof. Marian Kisiel, "na duchowe potrzeby mieszkańców regionu".

- Będą to studia gwarantujące szerokie spojrzenie na sprawy śląskie, z poszanowaniem ich polskiej, czeskiej i niemieckiej specyfiki. W części kulturoznawcze, historyczne, etnograficzne, bez etykiet politycznych. Nie będziemy wytwarzać nowych Ślązaków, ale rzetelnie wykształconych specjalistów od tego regionu - mówi prof. Marian Kisiel, prodziekan ds. rozwoju i promocji wydziału filologicznego UŚ, jeden z pomysłodawców nowego regionalnego kierunku.

Zielone światło studiom dał właśnie senat UŚ.

CZYTAJ KONIECZNIE:
UNIWERSYTET ŚLĄSKI ZE STUDIAMI O ŚLĄSKU, A CO Z PRACĄ PO TAKICH STUDIACH?

Prestiż gwarantują nazwiska

Śląskie przedsięwzięcie wpisuje się w europejski trend, by wiązać naukę z regionem i wiedzą o nim. Ślązacy nie są jednak pionierami w tej dziedzinie - z różnym skutkiem podobne projekty od kilku lat realizowane są w Krakowie, Warszawie i Gdańsku (o nim w ramce obok). To wszystko jednak studia o zupełnie innej specyfice niż te przygotowywane na Śląsku: podyplomowe, płatne, trwające dwa semestry - żadna uczelnia w Polsce nie odważyła się dotąd nagradzać zdobycia regionalnej wiedzy tytułem magistra.

CZYTAJ KONIECZNIE KOMENTARZE NT. STUDIÓW ŚLĄSKICH:
* PROF. KADŁUBEK: STUDIA ŚLĄSKIE SA NASZYM MARZENIEM
* TALARCZYK: NIECH TO BĘDĄ STUDIA PRESTIŻOWE, NIE TYLKO MODNE
* PROF. SŁAWEK: ROZTROPNY I MĄDRY REGIONALIZM W CENIE

Studia śląskie będą adresowane głównie do osób z licencjatem po naukach humanistycznych lub społecznych, np. absolwentów studiów pierwszego stopnia w zakresie polonistyki, kulturoznawstwa, socjologii czy politologii, ale i absolwentów tych kierunków w trybie pięcioletnim, legitymujących się tytułem magistra, chętnych do zdobycia drugiego dyplomu.

Twórcy silesianistyki liczą, że we wrześniu uda się skompletować grupę 25-50 osób (w zależności od dokładnej liczby powstanie jedna lub dwie grupy). Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć kampania promocyjna kierunku - stworzona zostanie jego strona internetowa ze wszystkimi informacjami na temat studiów, programu i nazwisk wykładowców. To między innymi na nich opierać się będzie prestiż śląskoznawstwa. Już dziś wiadomo, że oprócz prof. Kisiela będą to również m.in. prof. Czesław Martysz, największy w Polsce specjalista od prawa administracyjnego, prof. Tomasz Nawrocki, socjolog miasta, prof. Ryszard Kaczmarek i prof. Irma Kozina - historyk i historyk sztuki, a także prof. Andrzej Runge, specjalista od geografii społecznej, prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni, czy prof. Zbigniew Kadłubek, filolog, komparatysta.

CZYTAJ KONIECZNIE:
UNIWERSYTET ŚLĄSKI ZE STUDIAMI O ŚLĄSKU, A CO Z PRACĄ PO TAKICH STUDIACH?

Jaka praca dla silesianisty?

Zapewne jeszcze przed uruchomieniem studiów śląskich pojawią się pytania o to, jakie szanse na rynku pracy będzie dawać nowy dyplom. Prof. Tadeusz Sławek, były rektor UŚ, przyznaje, że w ostatnich latach w Polsce humanistycznym kierunkom zrobiono negatywną reklamę.

CZYTAJ KONIECZNIE KOMENTARZE NT. STUDIÓW ŚLĄSKICH:
* PROF. KADŁUBEK: STUDIA ŚLĄSKIE SA NASZYM MARZENIEM
* TALARCZYK: NIECH TO BĘDĄ STUDIA PRESTIŻOWE, NIE TYLKO MODNE
* PROF. SŁAWEK: ROZTROPNY I MĄDRY REGIONALIZM W CENIE

- Każde studia przygotowują do ostatniego zawodu, nie do pierwszego. Studia humanistyczne nie mają charakteru zawodowego, mają charakter ogólnomyślący - dodaje prof. Zbigniew Kadłubek, filolog z UŚ.

Gdyby jednak odpowiedzieć na wątpliwości przyszłych absolwentów dosłownie, rzetelnie wykształceni specjaliści od problematyki regionalnej nie powinni mieć trudności w znalezieniu pracy w instytucjach samorządowych, instytucjach kultury czy organizacjach pozarządowych.

Inne regionalne kierunki na polskich uczelniach

Uniwersytet Warszawski od sześciu lat prowadzi naukę varsavianistyki. Uniwersytet Jagielloński oferuje kierunek "Dziedzictwo kulturowe Krakowa", zwany popularnie cracovianistyką. Jest też gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim. To wszystko jednak studia o zupełnie innej specyfice niż te przygotowywane na Śląsku: podyplomowe, płatne, trwające dwa semestry.

CZYTAJ KONIECZNIE:
UNIWERSYTET ŚLĄSKI ZE STUDIAMI O ŚLĄSKU, A CO Z PRACĄ PO TAKICH STUDIACH?

Na cracovianistykę i varsavianistykę co roku zapisuje się ok. 30-40 osób. Wiedzę o obu miastach zgłębiają urzędnicy, nauczyciele, miłośnicy lokalnej historii, a nawet pracownicy linii lotniczych.

- Chęć odkrywania miejsca, w którym się żyje - jego przeszłości i kultury to dowód pewnej dojrzałości - mówi dr Katarzyna Błachowska, historyk z UW, #prowadząca zajęcia na studiach warszawoznawczych. - Wykładowcy podkreślają, że to jeden z ich ulubionych kierunków. #Bo przyciąga pasjonatów, ludzi autentycznie zainteresowanych tą dziedziną.

CZYTAJ KONIECZNIE KOMENTARZE NT. STUDIÓW ŚLĄSKICH:
* PROF. KADŁUBEK: STUDIA ŚLĄSKIE SA NASZYM MARZENIEM
* TALARCZYK: NIECH TO BĘDĄ STUDIA PRESTIŻOWE, NIE TYLKO MODNE
* PROF. SŁAWEK: ROZTROPNY I MĄDRY REGIONALIZM W CENIE

Po falstarcie w 2013 r. (zabrakło chętnych), rok później na Uniwersytecie Gdańskim ruszyły studia z etnofilologii kaszubskiej. Pierwsza grupa kaszubistów to 14 osób. Na UG działa też gedanistyka: kierunek podyplomowy poświęcony Gdańskowi.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Marcin Zasada

Komentarze

71
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Dziedzic Pruski

Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?

- Protokół zniszczenia.

- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

Hanys

Tera polcke "profesory" bydom gibko robic kurs jezyka slaskiego, ale godac i tak niy bydom poradzili.

Z ukosa

... kierunek będzie nagradzany tytułem magistra.
Wydaje się, że rozsądniej byłoby zdefiniować determinanty podmiotu tych studiów na poziomie licencjatu i przez to certyfikować treść w ramach rozumianych i akceptowanych na poziomie intelektu pojęć. Postępując inaczej sprowadzi się tę dziedzinę wiedzy (jakby nie było) do "ideogolizowanej ścieżki rozumienia", jak to czniły tzw. WUML-e (Wieczorowe Uniwersytety Marksizmu-Leninizmu) w stosunku do "jedynie słusznej" drogi rozwoju ludzkości na gruncie światowej rewolucji proletariackiej, w oparciu o wszelkie dostępne metody i argumenty oparte na moralności proletariatu, jedynej wiodącej siły społecznej. Wydaje się, że "śląskość" zasługuje na inne, niż "ideologiczne" potraktowanie. Także kadra naukowa i dydaktyczna winna zostać poddana preselekcji (pod tym kątem), gdyż istnieją poważne obawy, że aktualnie zaangażowany w to przedsięwzięcie personel ma swe ukorzenienie w "niedemokratycznych" środowiskach społecznych.

otto

i wiem ze Zaglebiacy nie maja w ukonczeniu tych studiow najmniejszych szans. Ale moze by tak otforzyc goooralistyke tylko czy bedzie pasowac ELITARNA???? A moze po prostu ,tak po naszemy,tak pol Polsku "wydzial gooralistyk Polskiej"

ziddojczecajtung

Niemcy wos wyzwolom.

Denis Gruchokopulos

Po niemiecku trapez to Trapez. O/S "zinkofie" muszą stać niżej od małpy. Chyba naśladują jakiegoś pojebanego kanarka.

Deutsch-Oberschlesier

ale jak jest trapez po polsku po wygląda na to że małpy polskie znowu coś małpują
τραπέζιον (trapézion)

Wercyngetoryks

arabistyka, turkologia, teologia islamska.

gimnazjumOK.pl

Jak wygląda matematyka po śląsku? Jak będzie: "Obwód trapezu równoramiennego jest równy 72 cm, ramię ma długość 20 cm, a różnica długości podstaw wynosi 24 cm. Oblicz pole tego trapezu. Zapisz obliczenia."

Adolf Kuc

Bareja, pana przyjaciel, obraził się do końca życia.

Reżyseria to jest taki zawód, w którym ludzi się cały czas napierdala. Bareja w sensie zawodowym robił potworne ludowe knoty. Nieestetyczne i złe warsztatowo. Nawiązujące do przedwojennych polskich komedii. Powiedziałem mu, że robi filmy z papendekla, czyli kartonu. Wymyśliłem słowo „bareizm”. A on, przewrażliwiony na swoim punkcie, śmiertelnie się na mnie obraził. Podobnie jak wszyscy, którzy wówczas się przy nim kręcili. Zacząłem być przedstawiany jako pupilek komunistów, który chciał go wyeliminować, a tym „bareizmem” wydał na niego wyrok.

W Zmiennikach Bareja odgryzł się panu monologiem – „dawniej pisaliśmy się Kloc, ale potem mój brat został reżyserem i zmienił pisownię na Klotz”.

Nawet o tym nie wiedziałem! Ale to płaski żart, dosyć tandetny. Chyba bym się obraził za jego marnotę. To dowcip podejrzewający każdego Ślązaka o proniemieckość.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.