Umarli sto lat temu, ale nie są zapomniani. Lokalna Grupa Historyczna Strzeleczki zbudowała lapidarium

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Umarli sto lat temu, ale nie są zapomniani. Lokalna Grupa Historyczna Strzeleczki zbudowała lapidarium

Krzysztof Ogiolda

Pod cmentarnym murem stanęło w rzędzie blisko dwadzieścia nagrobków. Niektóre z nich czekały schowane po stodołach od wojny. Za każdym kryje się ludzki los.

Z medalionu na jednym z grobowych kamieni przy płocie cmentarza w Strzeleczkach patrzy na nas młody żołnierz w mundurze i w pikielhaubie na głowie. Niemiecki napis na tablicy głosi, że syn i brat Theodor Pankla, urodzony w 1894 roku, został ciężko ranny 4 października 1916 w bitwie nad Sommą. Zmarł 2 listopada, w Dzień Zaduszny, w Moguncji.

Bitwa nad Sommą trwała od lipca do listopada i pochłonęła ponad milion ofiar – Francuzów, Brytyjczyków i Niemców. Theodor Pankla był jedną z nich.

– Nagrobek potwierdza, że on nie zginął podczas samej bitwy. Umarł w szpitalu wojskowym prawie miesiąc po tym, jak został ranny – opowiada Zygmunt Knura, lider Lokalnej Grupy Historycznej Strzeleczki i przewodniczący miejscowego koła mniejszości niemieckiej. – Niezwykłe jest to, że jego ciało przewieziono z tak daleka do domu i tu miał pogrzeb. Tablica na grobie jego rodziców – też jest częścią lapidarium – nie doczekała naszych czasów, ale wkrótce opatrzymy to miejsce stosowną informacją. Tabliczki znajdą się także przy innych nagrobkach. Będziemy te informacje stopniowo poszerzać.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.