Tomasz Kubaszewski

Ul. Kościuszki 89 w Suwałkach. Widzą policję - znikają. A potem piją dalej

Adres Kościuszki 89 pojawia się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako punkt, gdzie odbywa się picie alkoholu w miejscu publicznym. Fot. Archiwum Adres Kościuszki 89 pojawia się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako punkt, gdzie odbywa się picie alkoholu w miejscu publicznym.
Tomasz Kubaszewski

Po zmroku lepiej do tej bramy nie wchodzić. - Piją, przeklinają, a czasami dochodzi do bójek - twierdzą lokatorzy mieszkający w pobliżu.

Chodzi o bramę znajdującą się przy ul. Kościuszki 89. Kilka lat temu już o niej pisaliśmy z takiego samego powodu, jak obecnie. W pobliżu znajduje się całodobowy sklep monopolowy. Amatorzy trunków zaopatrują się tu w różne alkohole, które potem wypijają w bramie. Załatwiają tam też swoje potrzeby fizjologiczne.

Przez tę bramę prowadzi tymczasem najkrótsza droga z ul. Kościuszki na pobliskie osiedle mieszkaniowe.

- Mieszkańcy omijają bramę i chodzą na około - opowiadają ludzie. - Ale nie jest to chyba normalna sytuacja?

Eliza Sawko, oficer prasowy suwalskiej policji, mówi, że z tego rejonu miasta nie było w tym roku zbyt dużej liczby zgłoszeń. Ale adres Kościuszki 89 pojawia się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako punkt, gdzie odbywa się picie alkoholu w miejscu publicznym.

- Nasze patrole często tu zaglądają - zapewnia.

Problem polega jednak na tym, że na widok oznakowanego radiowozu amatorzy picia w bramie po prostu uciekają. Wracają wówczas, gdy policyjny samochód zniknie z pola widzenia.

- Oczywiście, będziemy konsekwentnie przy Kościuszki 89 się pojawiali i postaramy się ten problem rozwiązać - dodaje Eliza Sawko.

Lokatorzy pobliskich domów uważają, że sprawa zostałaby załatwiona, gdyby sklep monopolowy przestał istnieć albo przynajmniej ograniczono by godziny jego funkcjonowania.

Nie jest to jednak takie proste. W myśl obowiązujących wciąż przepisów, miasto nie może ingerować w godziny otwarcia sklepów, jeżeli na taki punkt zgodził się właściciel nieruchomości. Z kolei odebranie koncesji możliwe jest jedynie wówczas, gdy różne niepożądane zdarzenia mają miejsce w samym sklepie lub jego najbliższej okolicy. A odległość do bramy przy Kościuszki 89 wynosi kilkadziesiąt metrów.

Tomasz Kubaszewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.