Edyta Hanszke

Ukraińcy na Opolszczyźnie pracują także opiekując się seniorami. Najczęściej nielegalnie. Wiemy, ile zarabiają

Do obowiązków opiekunów należy także spędzanie czasu z seniorami, min. wspólne spacery. Fot. 123rf.com Do obowiązków opiekunów należy także spędzanie czasu z seniorami, min. wspólne spacery.
Edyta Hanszke

Z badań przeprowadzonych na Opolszczyźnie wynika, że coraz częściej podejmują się płatnej opieki nad starszymi mieszkańcami naszego regionu. Zwykle opiekunkami są kobiety z wyższym wykształceniem. Zarabiają od 1,5 do 3,5 tys. zł na rękę.

- To zjawisko tym bardziej ciekawe, że dotychczas to Opolanki wyjeżdżały m.in. do Niemiec jako opiekunki osób starszych. Teraz to samo, chociaż w mniejszej skali obserwujemy w regionie – mówi dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, autorka badań.

Z badań przeprowadzonych wśród cudzoziemców narodowości ukraińskiej wynika, że pracę w tej sferze podejmują nie tylko kobiety. Warto także podkreślić, że w badanej grupie sporo osób miało przygotowanie pielęgniarskie lub pokrewne. Wszyscy znali język polski na poziomie umożliwiającym komunikowanie się.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.