Uchwała antysmogowa czeka na głosowanie radnych Sejmiku Wojewódzkiego Opolskiego

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Uchwała antysmogowa czeka na głosowanie radnych Sejmiku Wojewódzkiego Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz

26 września radni sejmiku wojewódzkiego zagłosują w sprawie uchwały antysmogowej. Już nie będzie można na Opolszczyźnie palić byle czym, w piecach niespełniających zdrowych norm.

Uchwała antysmogowa przewiduje zakaz stosowania w piecach grzewczych na obszarze województwa opolskiego szkodliwych dla środowiska paliw (m.in. węgla brunatnego i mułów węglowych) oraz dopuszcza do użytku wyłącznie instalacje, które spełniają unijne wymogi w zakresie emisji zanieczyszczeń - przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej Antoni Konopka z Zarządu Województwa Opolskiego.

Uchwała ma wejść w życie 1 listopada tego roku, a przestarzałe kotły powinny być wymienione do 2028 roku. Jej projekt przyjął już Zarząd Województwa. Radni sejmiku zajmą się nią 5 września, a 26 września - powinna zostać przyjęta.

- To wielki dzień, który wieńczy prawie dwa lata prac nad projektem uchwały. Cały proces odbywał się z udziałem społecznym na niespotykaną skalę. Podczas konsultacji wpłynęły 744 opinie. Wspólnym celem jest nasze zdrowie - powiedziała dr Krystyna Słodczyk z Koalicji dla Czystego Powietrza.

Gra idzie o ludzkie życie. Tylko w styczniu tego roku na Opolszczyźnie było 28 dni z ponadnormatywnym poziomem zanieczyszczeń powietrza, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni... w całym roku. Co trzecia osoba, która w styczniu umarła w naszym regionie, zmarła z powodu smogu. To 500 ludzkich istnień.

CZYTAJ Opolanie już wiedzą, że walka ze smogiem to walka o życie

Dr Krystyna Słodczyk zaapelowała do wszystkich wójtów i burmistrzów o poparcie uchwały. Jej realizowanie spadnie bowiem na lokalne samorządy.

- Będziemy oczywiście szukać pieniędzy na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym. Następne rozdanie unijnych funduszy stwarza pewne możliwości - powiedział wicemarszałek Roman Kolek.

Opolska uchwała antysmogowa będzie trzecią w kraju podjętą przed samorząd województwa.

CZYTAJ TEŻ Opolska uchwała antysmogowa. Palenie w kominkach może też być problemem

- Ale nawet, jak tych uchwał będzie 16, to bez wsparcia rządu nie zwyciężymy ze smogiem - podkreślił wicemarszałek Stanisław Rakoczy. - Konieczne jest m.in. wprowadzenie norm dla paliw stałych dostępnych w sprzedaży i obniżenie cen gazu, energii elektrycznej oraz oleju opałowego do celów grzewczych.

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniem powietrza

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.