Uchwała antysmogowa czeka na głosowanie radnych Sejmiku Wojewódzkiego Opolskiego

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Uchwała antysmogowa czeka na głosowanie radnych Sejmiku Wojewódzkiego Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz

26 września radni sejmiku wojewódzkiego zagłosują w sprawie uchwały antysmogowej. Już nie będzie można na Opolszczyźnie palić byle czym, w piecach niespełniających zdrowych norm.

Uchwała antysmogowa przewiduje zakaz stosowania w piecach grzewczych na obszarze województwa opolskiego szkodliwych dla środowiska paliw (m.in. węgla brunatnego i mułów węglowych) oraz dopuszcza do użytku wyłącznie instalacje, które spełniają unijne wymogi w zakresie emisji zanieczyszczeń - przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej Antoni Konopka z Zarządu Województwa Opolskiego.

Uchwała ma wejść w życie 1 listopada tego roku, a przestarzałe kotły powinny być wymienione do 2028 roku. Jej projekt przyjął już Zarząd Województwa. Radni sejmiku zajmą się nią 5 września, a 26 września - powinna zostać przyjęta.

- To wielki dzień, który wieńczy prawie dwa lata prac nad projektem uchwały. Cały proces odbywał się z udziałem społecznym na niespotykaną skalę. Podczas konsultacji wpłynęły 744 opinie. Wspólnym celem jest nasze zdrowie - powiedziała dr Krystyna Słodczyk z Koalicji dla Czystego Powietrza.

Gra idzie o ludzkie życie. Tylko w styczniu tego roku na Opolszczyźnie było 28 dni z ponadnormatywnym poziomem zanieczyszczeń powietrza, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni... w całym roku. Co trzecia osoba, która w styczniu umarła w naszym regionie, zmarła z powodu smogu. To 500 ludzkich istnień.

CZYTAJ Opolanie już wiedzą, że walka ze smogiem to walka o życie

Dr Krystyna Słodczyk zaapelowała do wszystkich wójtów i burmistrzów o poparcie uchwały. Jej realizowanie spadnie bowiem na lokalne samorządy.

- Będziemy oczywiście szukać pieniędzy na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym. Następne rozdanie unijnych funduszy stwarza pewne możliwości - powiedział wicemarszałek Roman Kolek.

Opolska uchwała antysmogowa będzie trzecią w kraju podjętą przed samorząd województwa.

CZYTAJ TEŻ Opolska uchwała antysmogowa. Palenie w kominkach może też być problemem

- Ale nawet, jak tych uchwał będzie 16, to bez wsparcia rządu nie zwyciężymy ze smogiem - podkreślił wicemarszałek Stanisław Rakoczy. - Konieczne jest m.in. wprowadzenie norm dla paliw stałych dostępnych w sprzedaży i obniżenie cen gazu, energii elektrycznej oraz oleju opałowego do celów grzewczych.

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniem powietrza

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.