Ubezpieczenie mieszkania. Co warto ubezpieczyć, a na co zwrócić uwagę?

Czytaj dalej
Fot. Geralt /Pixabay
Sławomir Bobbe

Ubezpieczenie mieszkania. Co warto ubezpieczyć, a na co zwrócić uwagę?

Sławomir Bobbe

Nie ma większego sensu ubezpieczać domu od lawiny, mieszkając nad morzem, czy od powodzi, jeśli mieszka się wysoko w wieżowcu. Radzimy, co wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie nieruchomości.

Konkurencja na rynku ubezpieczeniowym jest tak duża, że walka o każdego klienta jest zacięta. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się więc w ofertach. Nie ulega wątpliwości, że dla własnego spokoju ducha swoje cztery kąty warto ubezpieczyć.

Roczny koszt ubezpieczenia jest na ogół bardzo niski w porównaniu z kwotami, jakie osoba nieubezpieczona musi wydać w przypadku zniszczenia domu przez powódź lub pożar. Połową sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego ubezpieczyciela, a drugą połową - przebrnięcie przez zawiłe niekiedy zapisy w polisie ubezpieczeniowej.

Diabeł tkwi w szczegółach

Szczególną uwagę należy zwrócić na OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. To tutaj zawarte są wszelkie najważniejsze informacje odnośnie tego, co kupujemy. Może okazać się, że chcieliśmy ubezpieczyć mieszkanie i to, co się w nim znajduje, a z zapisów OWU wynika, że ostatecznie zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie samych murów. Nawet jeśli polisa obejmie tzw. elementy stałe, jak ściany, podłogi, okna, kuchnię czy przedpokój w zabudowie, to koniecznie trzeba doprecyzować, co firma ubezpieczeniowa rozumie pod tymi pojęciami i jak wyglądałaby wypłata odszkodowania po ewentualnym zdarzeniu.

Podobnie bywa z włamaniem. Gdy chcemy ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel określa, jakie zabezpieczenia oraz atesty muszą mieć okna i drzwi wejściowe. Okazuje się bowiem, że niektóre drzwi są antywłamaniowe jedynie z nazwy. Jeśli chcemy otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży, warto się upewnić, czy nasze mieszkanie spełnia wymogi stawiane przez ubezpieczyciela. Zawsze trzeba więc dokładnie wypytać przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej o OWU oraz o szczegóły podpisywanej umowy.

Zdarzenia losowe

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy różniące się od siebie m.in. zakresem ogólnego ubezpieczenia, sumą ubezpieczenia, okresem trwania umowy, wysokością składki oraz dodatkowymi opcjami. Do najpopularniejszych należą choćby ubezpieczenia standardowe domu (zalanie, pożar albo kradzież w domu). Są również ubezpieczenia wyposażenia domu (elementów tzw. ruchomych, np. mebli, a nawet przedmiotów szklanych od stłuczenia), domu w budowie, a także działki letniskowej.

Chcąc wykupić ubezpieczenie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co dokładnie ono obejmuje i na jakich zasadach. Polisa może bowiem zawierać tzw. wyłączenia, czyli szkody nieobjęte ubezpieczeniem. Dana firma może np. odmówić ubezpieczenia naszego M od szkód dokonanych przez zwierzęta albo przez samych właścicieli mieszkania. Ubezpieczyciel może też stosować limity wypłaty odszkodowania - przykładowo jeśli w mieszkaniu znajdują się przedmioty bardzo dużej wartości, ubezpieczyciel zwróci nam tylko część ich wartości.

Na listę objętych ubezpieczeniem zdarzeń losowych warto zwrócić baczną uwagę. Lista ta obejmuje zazwyczaj: ogień, piorun, dym i sadzę, opady, powódź, śnieg i lód, grad, huragan, zalanie, osuwanie albo zapadanie się ziemi, lawinę, uderzenie pojazdu, zawalenie się drzew lub masztów, wybuch, trzęsienie ziemi.

Przy wyborze elementów objętych naszą polisą najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek. Przykładowo huk ponaddźwiękowy będzie zagrożeniem w zasadzie tylko dla osób mieszkających w pobliżu lotnisk wojskowych, a trzęsienia ziemi zdolne dokonać w mieszkaniu szkód zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko.

Dodatkowa pomoc

Ochroną powinniśmy zatem objąć sfery czy rzeczy, które są realnie narażone na zniszczenie. Warto ubezpieczyć dom przede wszystkim od kradzieży, pożaru i zalania. Korzystnie jest też wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej (OC). Wówczas to my będziemy chronieni, jeżeli wydarzy się niejako z naszej winy, przykładowo gdy zalejemy sąsiadów.

Również dodatkowe usługi assistance również nie należą do rzadkości w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. To szybka pomoc fachowca w sytuacjach awaryjnych, np. gdy trzeba wezwać elektryka, hydraulika czy specjalistę, który sprawdzi, skąd ulatnia się gaz w kuchence gazowej.

Przed podpisaniem umowy najlepiej porównać dokładnie oferty kilku ubezpieczycieli, zwracając uwagę nie tylko na wysokość składki i późniejszego odszkodowania, ale też to, co dokładnie i na jakich zasadach objęte jest ubezpieczeniem. Zawsze warto również pytać o promocje i negocjować warunki.

Sławomir Bobbe

Komentarze

6
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

jetix90750

Moja wypłata z ostatniego miesiąca wyniosła 11000 dolarów… Wszystko, co zrobiłem, stała się prostą pracą online w zaciszu domowym przez 3-4 godziny dziennie, które dostałem od tej organizacji, którą odkryłem w Internecie i że zapłacili mi za to 95 dolarów co godzinę... spróbuj sam
urben54.com

wyhjnmwvwn

Change Your Life Right Now! Work From Comfort Of Your Home And Receive Your First Paycheck Within A Week. No Experience Needed, No Boss Over Your Shoulder. ut. Say Goodbye To Your Old Job! Limited Number Of Spots Open.
Find out how here.........________http://www.maxweatlh.com

xawona5038


w­h­At ­A­n­n­i­e s­A­i­d ­i'­m ­i­n s­h­o­c­k t­h­At ­p­e­o­p­l­e ­c­A­n ­g­et ­p­A­i­d $6982 ­i­n ­A ­f­ew w­e­e­ks ­o­n t­h­e . ­h­Av­e y­ou r­e­A­d t­h­is s­it­e ­-->>www.indeedgold.com

xawona5038

I have made $16498 in one month by working from home. When I lost my office job 3 month ago, I was very upset and an unsuccessful try for a job hunt I was found this online job. and now I am able to earn thousands from home. Everybody can do this job and earn more dollars online by follow this link.....indeedgold.com

zbigniewbak79

Uważam, że najlepiej wybrać się z takimi pytaniami do specjalisty. Sama kiedyś szłam do ubezpieczalni, której biuro miałam najbliżej swojego domu i wykupowałam ubezpieczenie, z biegiem czasu wiem, że to był błąd. Uświadomiłam sobie to już po 1. wizycie w biurze Unilink https://unilink.pl/ubezpieczenia/nieruchomosci/mieszkanie wybrali mi ubezpieczenie, o którym kiedyś mogłam tylko śnić. Jestem im za to bardzo wdzięczna, dlatego jeżeli mogę to staram się polecać ich usługi.

Kaitek54

Za luźno o tym piszecie

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.