Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tylko kaskader to przetłumaczy, czyli wszystko zależy od interpretacji

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Zbigniew Bartuś

Tylko kaskader to przetłumaczy, czyli wszystko zależy od interpretacji

Zbigniew Bartuś

Kaskader zastępujący na planie serialu Piotra Adamczyka to twórca, a np. Bartosz Wierzbięta, tłumacz m.in. „Shreka” i „Pingwinów z Madagaskaru”, nie różni się od programu komputerowego Google Translator - i twórcą nie jest

Tłumacze powieści historycznych i filmów dokumentalnych, autorzy reklam, wzięci analitycy - wszyscy boją się utraty ulg podatkowych przyznanych twórcom przed wieloma laty. A wszystko przez przepisy, które weszły w życie z początkiem nowego roku.

Twórcy w Polsce mają prawo odliczyć sobie 50 proc. kosztów od uzyskiwanych przychodów, czyli faktycznie płacą podatki jedynie od połowy wynagrodzenia, jakie otrzymali za stworzone przez siebie dzieło. Przez lata mogli korzystać z tego przywileju bez względu na wysokość dochodów. Sprzedając wystruganego przez siebie świątka za 400 zł artysta płacił więc podatek jedynie od 200 zł, podobnie reżyser, który otrzymał za nakręcenie filmu 200 tys. zł - płacił PIT od 100 tys. zł.

W 2013 r., w związku z problemami budżetu, rząd PO-PSL wprowadził roczny limit zarobku, do którego można stosować 50-procentowe koszty: 42 tys. 764 zł . Twórcy protestowali. W kampanii 2015 r. PiS obiecał zniesienie limitu, Sejm zajął się tym jednak dopiero jesienią 2017 r. Rządowy projekt nie zakładał całkowitego zniesienia limitu, lecz jego zwiększenie o 100 procent.

Czytaj więcej:

 • Jak nowy przepis bedzie wygladał w praktyce?
 • Czy odbyły sie konsultacje z czlonkami Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich?
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.