Ty decyduj, jaka ma być Dolina Gęśnika!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Ty decyduj, jaka ma być Dolina Gęśnika!

Leszek Kalinowski

Do zagospodarowania jest 11 ha w Zielonej Górze. Propozycję złóż w tę sobotę.

Przed wojną był to teren rekreacyjny. Ba, nawet z basenem, stawem, restauracjami. Co prawda, wtedy na obrzeżach miasta, a dziś - w jego środku. Chodzi o 11 ha ciągnących się od ul. Sulechowskiej do Batorego wzdłuż Gęśnika. Pomiędzy domkami przy ul. Źródlanej i blokami przy ul, Strumykowej, potem następuje zwężenie i dalej znów się poszerza do budynków przy ul. Rzeźniczaka, kościoła brata Alberta...

- Chcemy, by dla mieszkańców powstałych po obu stronach rzeczki osiedlach Dolina Gęśnika nadal była terenem ich spacerów i wypoczynku - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Nie ma sensu jednak robić nic na siłę. To mieszkańcy niech zdecydują, jak ma wyglądać ta okolica. Stąd konsultacje, spotkania, ankiety, rozmowy... I przygotowane propozycje. W sobotę kolejny etap konsultacji - piknik, podczas którego chcemy, by mieszkańcy zagłosowali na najlepsze zadania.

Festyn „Zaparkuj rodzinę w parku” odbędzie się w godz. 16.00 - 19.00 na orliku przy ul. Źródlanej. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich. Dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach, dyskutować, a dzieci - korzystać z wielu atrakcji.
- Zainteresowanie tym terenem jest duże. Na spotkanie do SP-11 przyszło wiele osób, zgłosiły one ciekawe propozycje. Do urzędu wpływały one także drogą elektroniczną - mówi radny Filip Gryko. - Uwzględniając te propozycje powstały trzy koncepcje. Zostaną zaprezentowane podczas sobotniego pikniku.

Mieszkańcy będą głosować na trzy zadania, zawarte w trzech koncepcjach

Małgorzata Horyza-Maśko, kierownik biura planowania przestrzennego, mówi, że koncepcje zostały przygotowane nieodpłatnie przez pracownika urzędu, architekta krajobrazu Agnieszkę Kochańską i architekta Pawła Gołębiowskiego.
Teraz to mieszkańcy będą oceniać, co z ich propozycji zostało zawarte w koncepcjach. Generalnie mieszkańcom chodzi o to, by teren pozostawić możliwie naturalny. Chcieliby ścieżek, oświetlenia, ławek, placu zabaw, siłowni pod chmurką. Nie chcą większych obiektów. Różne są propozycje związane z drogą. Jedni chcą jej remontu, inni - nie.

Jaka będzie Dolina Gęśnika zależy od każdego z nas. Warto więc przyjść na piknik i zabrać głos. Ten etap konsultacje społecznych przeprowadzi Fundacja Partycypacja. - Każdy będzie mógł zagłosować na trzy zadania. Może więc pojawić się nam coś zupełnie nowego, polegającego na zestawieniu różnych zadań z tych koncepcji - podkreśla Ireneusz Bochno z Fundacji Partycypacja. - Myślę, że ten etap utwierdzi mieszkańców w przekonaniu, że warto się zaangażować.

Halina Pietrowska- z wnuczką Polą - cieszy się, że okolica Gęśnika zostanie uporządkowana i będzie przyjemnie tu pospacerować.
Mariusz Kapała Halina Pietrowska- z wnuczką Polą - cieszy się, że okolica Gęśnika zostanie uporządkowana i będzie przyjemnie tu pospacerować.

A w organizację pikniku zaangażowało się także stowarzyszenie Młodzi Lokalni. - By dzieci się nie nudziły, przygotowaliśmy m.in. grę terenową po dolinie pod hasłem „Skarb skrzata Gęśniczka” - zachęca Aleksander Piskorz. - Skrzatem będzie jeden z radnych... Do gry zapraszamy dzieci w wieku powyżej 7 lat, bo trochę czasu ona potrwa. Młodszym proponujemy z Innowacyjnym Klubem Rodzica animacje, maskotki z balonami, malowanie twarzy.

W programie też występy uczniów z SP-11, wystawy prac na temat, jak wyobrażam sobie Dolinę Gęśnika, rodzinny podwieczorek...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.