Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Moczulska

Twój dom, to twoja twierdza! Możesz bronić go bezkarnie

Nowe prawo oznacza, że jeśli ktoś włamie się do naszego domu, to możemy bronić się nawet niewspółmiernymi środkami, a na dodatek uniknąć kary, za to Fot. 123rf Nowe prawo oznacza, że jeśli ktoś włamie się do naszego domu, to możemy bronić się nawet niewspółmiernymi środkami, a na dodatek uniknąć kary, za to co zrobiliśmy
Małgorzata Moczulska

W życie weszły właśnie nowe przepisy, które rozszerzają prawo do skutecznej obrony przed bandytami wdzierającymi się do naszego domu, mieszkania czy na posesję. Co oznaczają w praktyce?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której, w środku nocy, ktoś włamuje się do naszego domu. Myśląc, że nikogo nie ma w środku zaczyna go plądrować. Obudzeni hałasem idziemy sprawdzić, co się dzieje. W salonie spotykamy postawnego osiłka. Do tej pory ryzykowne było uderzyć go czymś ciężkim lub zranić, np. nożem, nie mówiąc o użyciu broni, jeśli mamy na nią pozwolenie.
Oznaczałoby to bowiem, że poza osiłkiem, który stanąłby przed sądem za włamanie, tłumaczyć musielibyśmy się również my, a gdyby sąd uznał, że przekroczyliśmy granice obrony koniecznej, usłyszelibyśmy wyrok. I nie jest to sytuacja tylko hipotetyczna. Szerokim echem odbiła się kilka lat temu sprawa z Pomorza, gdzie sąd skazał na 10 lat więzienia 22-letniego Damiana R. Zdaniem sędziów, mężczyzna przekroczył granice obrony koniecznej i jest winny śmierci dwóch młodych mężczyzn. Mimo że ci uzbrojeni wtargnęli do jego mieszkania i nie chcieli opuścić go wbrew żądaniom 22-latka. Dodatkowo używali wobec domowników przemocy i grozili pozbawieniem ich życia. Wtedy Damian R. chwycił za nóż. Zadał napastnikom kilka ciosów. Śmiertelnych. Dziś 22-latek pewnie nie stanąłby nawet przed sądem.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Moczulska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.