Twaróg: Szkoci na Śląsku. Chyba trzeba uścisnąć im dłoń

Czytaj dalej
Marek Twaróg

Twaróg: Szkoci na Śląsku. Chyba trzeba uścisnąć im dłoń

Marek Twaróg

Właściwie miałbym ochotę podejść na chwilę do tego hotelu, gdzie obradują - z redakcji mamy dosłownie rzut beretem - i uścisnąć dłoń przedstawicielowi Szkockiej Partii Narodowej. Tak się składa, że dziś siedzi on tam z kilkudziesięcioma reprezentantami innych partii, tworzących Wolny Sojusz Europejski. Na zaproszenie RAŚ Sojusz spotyka się w Katowicach, by ustalić, co i jak po Brexicie.

Miałbym ochotę, bo Szkocka Partia Narodowa - dziś u władzy w swym pięknym kraju whisky i Roda Stewarta - niesie nadzieję, że nie wszyscy Brytyjczycy oszaleli do reszty i dali się uwieść Nigelowi Farage’owi. Wariatuńcio ten namieszał w głowach Anglików, że Brexit to jedyna szansa dla Wysp, po czym - gdy zdał sobie sprawę, co zrobił - zniknął w niebycie. A Królestwo i Europa zostały z Brexitem, a właściwie ręką w nocniku. Co oczywiście najbardziej uderzyć może w Polskę, która z polityki spójności UE dostaje najwięcej, a dziś nie wie, co będzie z dziurą finansową, która zostanie po Brytyjczykach (nie mówiąc o prawach Polaków na wyemancypowanych Wyspach).

Jedynie Szkoci od początku bronili rozumu. W referendum opowiedzieli się przeciw Brexitowi, a dziś zdeterminowani są do tego stopnia, że wracają do pomysłu usamodzielnienia się i secesji od Zjednoczonego Królestwa.

Należałoby więc iść i uścisnąć dłoń. Trzydniowe spotkanie w Katowicach z udziałem przedstawicieli partii regionalnych z całej Europy nie doczekało się na razie żadnych poważnych rozważań w śląskich mediach. Dziś więc nadrabiamy zaległości. Warto, bo Wolny Sojusz Europejski to alians niezwykle interesujący. Nazywany związkiem „narodów bez państw” obejmuje obok Szkotów, Flamandów i Katalończyków, także Tyrolczyków czy Bawarczyków oraz Morawian, Fryzów i Łużyczan... Towarzystwo bardzo zróżnicowane politycznie, z bardzo różnym poparciem społecznym, z bardzo różnymi postulatami. Politycznie na ogół są dość niewygodni dla głównych sił w swoich krajach, często marginalizowani, niekiedy na własną prośbę.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPYRA: GDYBY TO ODE MNIE ZALEŻAŁO, NIE WYNAJĄŁBYM SALI NA ZJAZD AUTONOMISTÓW

GORZELIK: W ŚWIECIE ZACHODNIM AUTONOMIA REGIONÓW TO NORMALNOŚĆ

Dziękujemy

Miło mi poinformować, że za nami tydzień z dobrymi wieściami, którymi czym prędzej dzielę się z Państwem. Z najnowszych badań Gemius/PBI wynika, że w lutym 2017 roku „Dziennik Zachodni” (adres: www.dziennikzachodni.pl) był drugim największym regionalnym serwisem internetowym w Polsce(i oczywiście największym w województwie śląskim). Pierwsze miejsce należy do Trójmiasta.pl, ale w jednej kategorii (ruch z komputerów stacjonarnych) nawet ten serwis udało nam się prześcignąć i zająć pierwsze miejsce w kraju. W pierwszej dwudziestce nie ma żadnego innego serwisu internetowego z województwa śląskiego. Serdecznie Państwu dziękuję i zapraszam do lektury.

Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ
TWITTER @MAREKTWAROG

Marek Twaróg

Komentarze

21
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Brexicie

tego Sandman i filatelista się boiii

wystarczy prześledzić

dopuszczalne źródła historyczne aby się o tym przekonać

Znak zapytania IRA to niesie pewien porządek w europie

Kraj Basków to wiece i pochodnie w sercu Hiszpanii

Małomiasteczkowe doniesienia stwarzają nieokiełznanych
bękartów co przy błądzili na ziemie śląskie

Tyta

te miyjsca som juz do ciebie i twoich rodakow zarezerwowane.

Śmiech

byłoby ZOO w Chorzowie albo jeden z oddziałów klinik w Rybniku,Toszku lub w podwarszawskich Tworkach hahahahaha

Wolny Sojusz Europejski

Obejmuje obok Szkotow Flamandów i Katalończyków ITD, na Ślązaków nie starczyło odwagi? I znowu wilk syty i owca cała. Pozory zachowane, efekty gdzie?

Zygfryd

Wolność możliwa jest tylko w tych krajach, w których prawo góruje nad namiętnościami,W świecie, w którym język i nadawanie nazw oznaczają władzę, cisza jest opresją, jest przemocą, i na­leży czy­nić wszys­tko naj­le­piej, jak to możli­we kochać wol­ność na­de wszys­tko i nig­dy nie zdradzać prowdy.
Inie zamieniłbym tego miejsca na żadne inne.

Na żółto i na niebiesko ; )

i tukej nosz Hajmat

punkt

...a także Katalończykom, Irlandczykom, Belgom, którzy wspólnoty z musu też już pełno rzić majom

Szkocja ma 5 mln 295 tys mieszkańców !!!!

Szkocja ma 5 mln 295 tys mieszkańców no to by trzeba liczyć RAŚ razem Sosnowcem Bielsko -Biała , Opolem Piotrkowem Trybunalskmi a nawet Łodzą ...

filatelista

Jurija Horiłki und company.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.