TVP 3 Opole nakręciła film o zbrodni w Barucie i Starym Grodkowie

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Staśkiewicz
Anna Grudzka

TVP 3 Opole nakręciła film o zbrodni w Barucie i Starym Grodkowie

Anna Grudzka

TVP 3 Opole wyprodukowało dokument o Żołnierzach Wyklętych, których szczątki znaleziono na Opolszczyźnie. Premiera 5 grudnia.

- Dokument dotyczy zbrodni w Barucie i Starym Grodkowie. W ramach filmu przywracamy pamięć historyczną na temat żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy zostali zgładzeni przez aparat komunistyczny pod koniec lata 1946 roku. Nasza kamera była jedyną, która tej wiosny towarzyszyła IPN-owi dokumentując poszukiwania ich szczątków w Starym Grodkowie - mówi Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP 3 Opole.

Historię oddziału „Bartka” kilkakrotnie opisywało także nto. Wiosną na lotnisku w Starym Grodkowie IPN odkrył mogiły blisko 30 zamordowanych przez komunistyczne władze żołnierzy Henryka Flamego ps. „Bartek”. Zginęli po prowokacji UB, pewni tego, że wyjeżdżają do amerykańskiej strefy okupacyjnej, a następnie na Zachód.

- Ten film to nie tylko zdjęcia z wykopalisk, ale też próba naświetlenia i pokazania kulis całej tej historii, czyli tego skąd się wziął pomysł ówczesnych władz na operację „Lawina” i jak agent przenikał do zgrupowania partyzantów. To co jest w tym filmie najbardziej przejmujące, to jednak rozmowy z bliskimi zamordowanych żołnierzy, którzy opowiadają o tym co przez lata przeżywali. Bo wyobraź sobie: twój brat, albo mąż wychodzi z domu mówiąc, że wyjeżdża na Zachód, a potem przez kilkadziesiąt lat nie masz od niego żadnego sygnału, nie wiesz co się z nim stało. Skoro takiego sygnału nie daje sto osób - możesz przypuszczać, że wydarzyło się coś złego - mówi Maciej T. Nowak, współtwórca filmu.

Bohaterowie filmu opowiadali mu do kamery o swoim życiu i o tym, jaki wpływ miało na nie zniknięcie bliskich (pierwsze strzępy informacji o losie żołnierzy docierały do rodzin na przełomie lat 80’ i 90’). - W czasie tych spotkań widzieliśmy wiele rodzinnych „relikwii”, pamiątek po ofiarach tej zbrodni. Odwiedzaliśmy też cmentarze na Podbeskidziu i zaobserwowaliśmy ciekawą rzecz. Wiele tam pustych, symbolicznych grobów, gdzie rodziny przychodzą tylko po to, by postawić świeczkę i się pomodlić. Dziś przynajmniej wiedzą gdzie mogą spoczywać ciała ich bliskich - mówi Maciej Nowak.

Dokument powstał na podstawie książki Macieja T. Nowaka „Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB”.

- Ten dokument to efekt ciężkiej, organicznej pracy zespołu kilkunastu osób. Świetne zdjęcia wykonał Marcin Pawełczak, jeden z najlepszych operatorów w kraju - mówi Mateusz Magdziarz. Ogólnopolską premierę tego dokumentu zaplanowano na 5 grudnia. Film zostanie wyemitowany o godz. 23 na antenie TVP 1 .

- Już dziś zapraszamy do jego obejrzenia, bo to także pierwszy w całości wyprodukowany w opolskim oddziale film dokumentalny, który swoją premierę będzie miał na antenie ogólnopolskiej - podkreśla Magdziarz.

Film objęła mecenatem fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Anna Grudzka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.