Trzej królowie oddali pokłon. Atrakcją więlbłądy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
Leszek Kalinowski

Trzej królowie oddali pokłon. Atrakcją więlbłądy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Leszek Kalinowski

Mimo mrozu i śniegu w Lubuskim Orszaku Trzech Króli w Zielonej Górze udział wzięło wielu mieszkańców regionu. Atrakcją były... wielbłądy.

Wczoraj deptak zapełnił się koronami. Uczniowie i nauczyciele zielonogórskich szkół przygotowali ich ponad 10 tysięcy.
Uczestnicy orszaku dumnie w nich paradowali od kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (tu odbyła się msza św..) do stajenki pod ratuszem.

- Ale te wielbłądy są fajowe - komentował 6-letni Staś Klaczkowski. Na Tamarze i Alladynie, bo tak się nazywają zwierzęta, jechali... dwaj królowie. Krzysztof Machalica z Zielonej Góry i Edward Gramont z Nowej Soli. Trzeci monarcha - z Sulechowa - Ireneusz Gorzelanny przemieszczał się na lektyce.

- Ale te wielbłądy są fajowe - komentował 6-letni Staś Klaczkowski.

Jak przyznaje Eleonora Szymkowiak, pomysłodawczyni i organizatorka orszaku, nie tak łatwo było pozyskać wielbłądy. Ogrody zoologiczne odmawiały. Wreszcie udało się sprowadzić je z prywatnej zagrody pod Legnicą. Ale warto było. Bo zwierzęta to nie tylko dla dzieci wielka atrakcja. A tych było więcej. Pod ratuszem powstały zagrody z kucykami, kozami i... osłem. Dzieci ucieszyły też bardzo rozdawane cukierki, czekoladowe mikołaje. Dla wszystkich był też ciepły posiłek.

- Nie wyobrażam sobie, by w święto Trzech Króli nie było w naszym mieście tego spotkania - mówi Irena Bryś. - Byłam na wszystkich. Dla mnie to przeżycie religijne. I możliwość pośpiewania kolęd.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.