Trwają przygotowania do budowy drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Inwestycję chcą zablokować ekolodzy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Energa - wizualizacja firmy Arup
Paweł Kędzia

Trwają przygotowania do budowy drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Inwestycję chcą zablokować ekolodzy

Paweł Kędzia

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Jednak ekolodzy z Koalicji Ratujmy Rzeki zapowiadają złożenie odwołania, a nawet skargi do Komisji Europejskiej.

- Wprowadzenie do środowiska tak dużej inwestycji hydrotechnicznej, jaką jest stopień wodny w Siarzewie wymagało wielu uzgodnień w zakresie warunków korzystania ze środowiska, zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i w trakcie eksploatacji - wskazuje Maria Dombrowicz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. - Warunki te dotyczą przede wszystkim obowiązku zrealizowania kompensacji przyrodniczej, która pozwoli na odtworzenie utraconych siedlisk oraz miejsc bytowania gatunków zwierząt i roślin będących przedmiotami ochrony obszarów Natura 2000.

W decyzji są wskazane działania minimalizujące oddziaływanie na środowisko.

Budowa pod nadzorem

- Dotyczą one głównie wybudowania koryta obejścia stopnia wodnego o charakterze rzeki zbliżonym do naturalnej, zapewniając możliwość migracji ryb wędrownych, w tym łososia i węgorza - wskazuje Maria Dombrowicz. - Zaplanowano również budowę przepławek dla ryb i wprowadzono zakaz lokalizacji zapleczy budowy i dróg dojazdowych na terenach stref ochronnych ujęć wody. Inwestycja będzie realizowana pod stałym nadzorem przyrodniczym.

Ekologiczne organizacje pozarządowe w ramach Koalicji Ratujmy Reki, zapowiadają złożenie odwołania od wydanej decyzji, łącznie ze skargą do Komisji Europejskiej.

- Od niemal 20 lat lobbyści powtarzają, że trzeba ratować stopień Włocławek przed katastrofą budowlaną poprzez budowę nowej zapory, ok. 30 km poniżej istniejącej. Tyle, że zagrożenia stopnia Włocławek nie udowodniono w raporcie o oddziaływaniu na środowisko -dokumencie stanowiącym podstawę decyzji RDOŚ - czytamy na stronie WWF.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Paweł Kędzia

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.