Trwa rozbudowa sieci gazowej na terenie Opolszczyzny. To alternatywa dla węgla

Czytaj dalej
Edyta Hanszke

Trwa rozbudowa sieci gazowej na terenie Opolszczyzny. To alternatywa dla węgla

Edyta Hanszke

Dostęp do błękitnego paliwa mają już mieszkańcy 43 opolskich gmin. Do 2020 r. gaz ma zostać doprowadzony do ponad 40 miejscowości.

Na Opolszczyźnie sieć gazowa Polskiej Spółki Gazownictwa występuje na terenie 43 na 71 gmin, w różnym zakresie. Stopień gazyfikacji wynosi nieco ponad 60 proc.

Do 2020 roku PSG zaplanowało doprowadzenie sieci gazowej do ponad 40 opolskich miejscowości. Jeszcze w tym roku do Starego Koźla i Kątów Opolskich, w przyszłym - do Bogacicy, Kietrza, Nowego Świętowa i Rudawy - części Bodzanowa oraz Tarnowa Opolskiego.

W tym roku PSG podpisały z opolskimi gminami 39 listów intencyjnych w sprawie budowy sieci, m.in. w Baborowie, Chrząstowicach, Dobrodzieniu, Jemielnicy, Prudniku, Reńskiej Wsi, Turawie i Wołczynie.

Przedstawiciele PSG wyjaśniają, że o możliwościach i terminie gazyfikacji danej miejscowości decyduje rachunek ekonomiczny, na który składa się odległość od istniejącej sieci gazowej i liczba potencjalnych odbiorców gazu.

2260,25 zł kosztuje klienta budowa przyłącza gazu do granicy posesji (do 15 metrów)

- Jeżeli na terenie gminy istnieją lub wkrótce pojawią się nowi, znaczący odbiorcy gazu zapewniający zyskowność inwestycji (np. budynki użyteczności publicznej, przedsiębiorstwa produkcyjne, suszarnie zboża) czy odpowiednio wysoka liczba odbiorców indywidualnych (domki jednorodzinne, bloki mieszkalne), wówczas zwiększa to szansę na przeprowadzenie gazyfikacji - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez rzecznika prasowego PSG. - Budowa sieci gazowej to proces kilkuletni.

Na terenach, na których istnieje sieć gazowa, mieszkańcy mogą składać wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej w gazowni obsługującej dany obszar województwa. Wnioskować mogą osoby, które posiadają tytuł prawny do nieruchomości przyłączanej. - Jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki na dostarczenie paliwa gazowego, klient otrzyma od PSG warunki przyłączenia do sieci gazowej - podają przedstawiciele firmy. - Po podpisaniu umowy służby techniczne PSG zaprojektują i wybudują sieć gazową dla klienta z przyłączem do granicy posesji, szafką gazową i układem pomiarowym.

Opłata za przyłączenie wynosi 2260,25 zł brutto. W przypadku przyłączy dłuższych niż 15 m opłata za przyłączenie wzrasta o 88,31 zł brutto za każdy kolejny metr. Zadaniem klienta jest przygotowanie miejsca do odbioru paliwa gazowego. Po jego stronie leży też koszt wewnętrznej instalacji gazowej, kotła gazowego, grzejników oraz ich montażu.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.