TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu

Czytaj dalej
Marcin Koziestański

TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu

Marcin Koziestański

Czy Kopernik jest ważniejszy od Piłsudskiego? Co się stało, że w zestawieniu nie ma Mickiewicza ani Słowackiego? Z jakiego powodu pominęliśmy Mieszka I z Bolesławem Chrobrym? Otóż klucz naszego redakcyjnego rankingu jest jeden: Chodziło nam o stworzenie listy tych wielkich Polaków, którzy wpłynęli na historię nie tylko naszego kraju, ale całego świata.

Właśnie dlatego odkrywca szczepionki na polio - chorobę będącą swego czasu zmorą całej ludzkości - będzie tu ważniejszy od niejednego z polskich królów. I również dlatego na liście znajdziemy pisarzy czytanych na całym świecie: Josepha Conrada czy Stanisława Lema, a nie na przykład Jana Kochanowskiego - mimo wielkich zasług dla naszego języka i literatury niemal nieznanego poza Polską.

[polecany]24246417[/polecany]

Dyskusja była zacięta

Układaliśmy tę subiektywną - co podkreślamy - listę nie bez sporów, momentami gorących - ale w każdym z nich staraliśmy się osiągnąć jednomyślność. Oto efekty.

[video]37341[/video]

Marcin Koziestański

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Adam

Chyba rzeczywiście mocno subiektywna ta lista, jeżeli F. Chopina nie ma na podium. Z całym szacunkiem np. dla naszego Papieża, ale za 200 lat o JPII bedą pamiętać już tylko Polacy a dla świata będzie tylko jednym z kolejnych przywódców kościoła. Chopin zostawił po sobie muzykę, która jest i będzie ponadczasowa i nieśmiertelna. To wieczna inspiracja dla milionów ludzi (nie tylko pianistów) i największy most, który łączy Polskę ze światem. Wystarczy włączyć dowolny utwór Chopina na YT i poczytać komentarze, żeby uświadomić sobie kim dla ludzi z całego świata jest Chopin.

Grzegorz

Bóbrka jest około 10 kilometrów od Krosna. Do Gorlic jest ze 60 km. Zapraszam do wspaniałego muzeum na wolnym powietrzy w tejże Bóbrce. I koniecznie CDS w Krośnie + obowiązkowy Skansen i Zamek w Sanoku z galerią Beksińskiego.

Wojciech Kozak

Dobry tekst.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.