Tomasz Maleta: Kiedy prezydent RP odwiedzi Białystok

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Kiedy prezydent RP odwiedzi Białystok

Tomasz Maleta

W poniedziałek minęły trzy lata, od kiedy Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką zakończoną słowami „Tak mi dopomóż Bóg”. Trzeba przyznać, że z perspektywy Podlaskiego swoją pierwszą kadencję rozpoczął od miłego gestu. 19 sierpnia 2015 roku pojawił się na świętej górze Grabrace, by razem z prawosławnymi uczestniczyć w święcie Przemienienia Pańskiego. Ta wizyta była swojego rodzaju niespodzianką, bo do tamtej pory żaden prawicowy polski prezydent nie modlił się na wzgórzu krzyży razem z chrześcijanami obrządku wschodniego. Na dodatek odwiedziny ledwie co zaprzysiężonego prezydenta zbiegły się z setną rocznicą bieżeństwa - exodusu ludności prawosławnej zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego.

Słowa Andrzej Dudy zabrzmiały dumnie i godnie, choć niektórzy tłumaczyli, ze wizyta miała także odcień pragmatyczny wynikający z kalendarza przed wyborami parlamentarnymi. Potwierdzeniem tego miały być odwiedziny złożone miesiąc później w Mońkach, Sokółce, Bohonikach, Suchowoli.

Rok później prezydent pojawił się w Hajnówce i Siemiatyczach, ale do tej pory nie odwiedził Białegostoku.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.