Tomasz Maleta: Demony zła. Rzecz o kontrowersyjnym patronie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Mikulicz
Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Demony zła. Rzecz o kontrowersyjnym patronie

Tomasz Maleta

Gdy kilka miesięcy temu nieznani sprawcy zniszczyli mural z memorą w centrum Białegostoku to od większości było słychać głosy oburzenia i potępienia. I słusznie, bo nie dość, że był to akt wandalizmu, to jeszcze podszyty haniebnym tłem ksenofobicznym. Gdy teraz zniszczono tabliczkę z nazwą ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, to od tej samej większości słuchać, że tak się dzieje, gdy nie konsultuje się decyzji z mieszkańcami narzucając patrona. Skąd ten relatywizm? Przecież w obu tych przypadkach mieliśmy do czynienia z wandalizmem w czystej postaci. I nie tylko.

Bez wątpienia dla wielu osób na Białostocczyźnie gloryfikacja Łupaszki w przestrzeni publicznej jest nie do przyjęcie. I trudno się temu dziwić. Tyle że w sprawie ulicy, której patronuje na Skorupach, PiS jako jej pomysłodawca, zrobił to, na co pozwoliła mu druga strona. A przecież wystarczyło, by prezydent zgłosił taką postać, przeciwko której radni PiS się nie zająkną.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.