Maciej Czerniak

To jest napad! Bandyci pobili nocą księdza i zwinęli kasę

To jest napad! Bandyci pobili nocą księdza i zwinęli kasę Fot. Freeimages.com
Maciej Czerniak

Na plebanii parafii Niepokalanego Serca Maryi w Sośnie dobiegała północ, ksiądz proboszcz Andrzej Jaskuła kończył odmawiać brewiarz. Kilka minut później został dotkliwie pobity przez zamaskowanych intruzów.

Trzech mężczyzn przetrząsnęło plebanię i uciekło ze zrabowanym łupem o wartości co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Kiedy sprawcy się oddalili, na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Jeszcze tej samej nocy pobity ksiądz został przewieziony do szpitala w Więcborku. Wiadomo, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jesteśmy wstrząśnięci

- mówią mieszkańcy Sośna. Tym bardziej że to kolejna kradzież na plebanii.

W tej sprawie dochodzenie prowadzi policja. - Trzeba wyjaśnić, kto włamał się na plebanię. To jest obecnie ustalane - mówi podkomisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Śledczy zabezpieczyli ślady na miejscu włamania. Trwa poszukiwanie sprawców.

Rozbój na plebanii

Sceny, jakie rozegrały się w nocy z piątku na sobotę w domu proboszcza, wstrząsnęły mieszkańcami Sośna. Policja prowadzi dochodzenie.

W tej sprawie wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Wiadomo na razie, że zamaskowani intruzi włamali się na plebanię. Najwyraźniej wiedzieli też, czego szukać, bo całe zdarzenie trwało kilka minut, a sprawcy uciekli z kosztownościami.

Oddalili się w sobie tylko znanym kierunku unosząc łup o wartości - jak ustaliliśmy nieoficjalnie - kilkanaście tys. zł.

Nie było to zresztą pierwsze zdarzenie w tej parafii w ostatnim czasie. Owszem, po raz pierwszy sprawcy włamali się na teren plebanii w środku nocy i pobili księdza. Ale sama kradzież miała też miejsce już wcześniej.

W czerwcu 2016 roku - jak podaje TVP - włamywacze weszli podczas mszy do zakrystii i uciekli z gotówką. Nie udało się ich znaleźć.

- Odmawiałem jeszcze brewiarz i w tym czasie przez okienko w klatce schodowej, jak dzisiaj wiemy o tym, dostało się trzech - trudno powiedzieć złodziei - bo to już bandytów bardziej - to wypowiedź ks. Andrzej Jaskuły, proboszcza parafii Niepokalanego Serca Maryi w Sośnie.

Wersji o włamaniu przez okno na klatce na razie policja nie potwierdza. - Nie zdradzamy takich szczegółów - mówi podkomisarz Krzysztof Milachowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. - To, co możemy w tej spawie powiedzieć oficjalnie, to że trzech mężczyzn, którzy wdarli się na teren plebanii w nocy doprowadziło księdza do stanu bezbronności. Potem wynieśli pieniądze, kosztowności i uciekli - wyjaśnia policjant. - Czynności, które są teraz prowadzone zmierzają do zatrzymania tych sprawców.

To kolejne zuchwałe włamanie na plebanię w ostatnim czasie. Na początku lutego w Kąpinie na Pomorzu dwóch mężczyzn napadło na księdza, który właśnie skończył odprawiać mszę. Ofiara została uwięziona. Bandyci znęcali się nad kapłanem przez wiele godzin. Wcześniej natomiast, we wrześniu 2014 roku w Bydgoszczy doszło do napadu na księdza, który szedł do chorych z sakramentem komunii świętej. Kapłana pobił 33-latek, skazany wcześniej za znęcanie się.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.