Teraz czas na matematykę! Ona nie zna granic

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Teraz czas na matematykę! Ona nie zna granic

Leszek Kalinowski

Dobry nauczyciel, atmosfera w klasie, systematyczność i sukces pewny! - podkreślali laureaci konkursu „Matematyka bez granic”

Maria Leraczyk, nauczycielka z Gimnazjum nr 13 w Gorzowie
- Nie jest łatwo nauczyć młodzież logicznego myślenia, ale staram się, jak mogę. I cieszę się, że jestem z moimi uczniami już po raz czwarty na gali „Matematyka bez granic”. Udział w takim konkursie to także dodatkowa zachęta do nauki matematyki. Jeśli zajęcia prowadzi się w formie gry, zabawy, z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, innych zdobyczy technicznych, do tego stara się w uczniach nauczyć systematyczności, konsekwencji, to matematyka może być przyjemnym przedmiotem. A to w gimnazjum kształtują się zainteresowania i charaktery.

Aleks Terentowicz z klasy Ib I LO w Zielonej Górze
- Matematyka trudna? Nie, na pewno nie dla mojej klasy. Zresztą nie tylko dla niej. Proszę spojrzeć, ilu tu uczniów z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego, którym matematyka nie sprawia problemu. Myślę, że w dużej mierze to zasługa nauczyciela, który potrafi dobrze wytłumaczyć, zmotywować do nauki. No i trzeba trochę samemu poćwiczyć w domu. Poza tym pomocne mogą być filmy instruktażowe, zamieszczane w internecie. Dziś jest wiele możliwości, by dobrze zrozumieć zadania. Chcę potem wybrać poziom rozszerzony i studiować na Politechnice Poznańskiej.

Jan Bąk z kl Ia z I LO w Koszalinie
- Matematyka staje się popularnym kierunkiem wśród młodych ludzi, wiemy, że to nasza przyszłość. Że można ją też wykorzystywać w życiu codziennym. Dzięki niej możemy ćwiczyć swój umysł, poszerzać horyzonty myślowe, być lepiej zorganizowani. Jeśli od początku będziemy pozytywnie nastawieni, będziemy mieć dobrego nauczyciela, a my takiego profesora mamy. Ważna jest też ogólna atmosfera w klasie. Wszystko to powoduje, czy zainteresujemy się bardziej matematyką czy nie. W mojej klasie większość osób wybiera się na studia inżynierskie, mechatroniczne.

Laureatami trzech pierwszych miejsc z naszego województwa zostali: wśród szkół podstawowych: I miejsce - kl. VIc z SP-18 w Zielonej Górze, II miejsce - kl. VI z SP Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Gorzowie i kl. VI f SP-11 w Zielonej Górze, III miejsce - kl. VI z SP-2 w Kostrzynie n/O, kl. VI a SP-1 w Żaganiu, kl. VIh SP-11 w Zielonej Górze.

Wśród gimnazjów: I miejsce w regionie kl. III b z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze, II - kl. III a z Społecznego Gimnazjum w Żarach i kl. III d z G-7 w Zielonej Górze, III - kl. III a z G-10 w Zielonej Górze i kl. III b z G-13 w Gorzowie.

Wśród liceów i techników: I miejsce - kl. I a z I LO w Zielonej Górze, II - kl. I b ze Społecznego LO w Żarach i kl. I b z I LO w Zielonej Górze, III - kl. I a z LO w Rzepinie.

Gala odbyła się w poniedziałek, 5 czerwca, na UZ.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.