Teatr Kochanowskiego zaczyna nowy sezon

Czytaj dalej
Fot. Natalia Popczyk
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Teatr Kochanowskiego zaczyna nowy sezon

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Kolejny sezon Teatr Kochanowskiego zainauguruje - już w sobotę - „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W planach teatru jest 8-9 kolejnych premier, działania edukacyjne, czytania klasyki, koncerty...

To ma być sezon zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, a celem jest stworzenie atrakcyjnej oferty dla szerokiego grona widzów - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Na początek coś, co ucieszy miłośników teatru klasycznego, opartego na słowie i grze aktorskiej. Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser od prawie 20 lat mieszkający w Polsce, wystawi „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Premiera w sobotę na Małej Scenie.

Jeszcze we wrześniu zobaczymy sztukę „Ostatni gasi światło” Vojtěcha Štěpánka w reż. Norberta Rakowskiego.

Wystąpią aktorzy polscy i czescy, a tekst będzie grany w trzech językach - także migowym. Światowa prapremiera, która odbyła się w czerwcu w Hradcu Králové, zapewniła teatrowi zaproszenie na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.

Daria Kopiec (laureatka I konkursu Modelatornia) wyreżyseruje spektakl oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.

Tomasz Cymerman („Coś pomiędzy”) zrealizuje tekst francuskiego dramatopisarza Georgesa Pereca „Podwyżka”.

Sztuka analizuje karkołomną walkę o tytułową podwyżkę, pracującego w korporacji bohatera. Ponadto w planach jest „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana, „Kto się boi Virginii Wolf?” Edwarda Albee’ego, „Kolaboranci” na podstawie powstającego właśnie reportażu Angeliki Kluźniak oraz koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach - „Wątpliwość” Johna P. Shanleya.

W planach jest także kolejna komedia (tytuł jest tajemnicą, ale w teatrze zapewniają, że będzie to rozrywka na najwyższym poziomie) oraz koprodukcja z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu (ta ostatnia w miarę przypływu gotówki).

W rozpoczynającym się sezonie kontynuowane będą działania edukacyjne, przede wszystkim projekt "Twórczo z teatrem" adresowany do nauczycieli. Ich częścią będzie spektakl „Beze mnie” autorstwa niemieckiego dramatopisarza Michaela Müllera w reż. Piotra Ratajczaka. Jego wyjątkowy charakter polega na tym, że będzie prezentowany w opolskich szkołach.

Kochanowski zaprasza również na osiem spotkań z cyklu Klasyka Czytana, w ramach którego odbędą się czytania polskiej klasyki realizowane przez młodych reżyserów z udziałem aktorów naszego teatru. Pierwsze czytanie tekstu Tadeusza Różewicza „Do piachu” w reż. Marty Streker już 26 września.

Miłośnicy ciekawych brzmień mogą liczyć w tym sezonie na kolejne koncerty w teatralnym foyer.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.