Teatr Kochanowskiego zaczyna nowy sezon

Czytaj dalej
Fot. Natalia Popczyk
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Teatr Kochanowskiego zaczyna nowy sezon

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Kolejny sezon Teatr Kochanowskiego zainauguruje - już w sobotę - „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W planach teatru jest 8-9 kolejnych premier, działania edukacyjne, czytania klasyki, koncerty...

To ma być sezon zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, a celem jest stworzenie atrakcyjnej oferty dla szerokiego grona widzów - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Na początek coś, co ucieszy miłośników teatru klasycznego, opartego na słowie i grze aktorskiej. Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser od prawie 20 lat mieszkający w Polsce, wystawi „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Premiera w sobotę na Małej Scenie.

Jeszcze we wrześniu zobaczymy sztukę „Ostatni gasi światło” Vojtěcha Štěpánka w reż. Norberta Rakowskiego.

Wystąpią aktorzy polscy i czescy, a tekst będzie grany w trzech językach - także migowym. Światowa prapremiera, która odbyła się w czerwcu w Hradcu Králové, zapewniła teatrowi zaproszenie na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.

Daria Kopiec (laureatka I konkursu Modelatornia) wyreżyseruje spektakl oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.

Tomasz Cymerman („Coś pomiędzy”) zrealizuje tekst francuskiego dramatopisarza Georgesa Pereca „Podwyżka”.

Sztuka analizuje karkołomną walkę o tytułową podwyżkę, pracującego w korporacji bohatera. Ponadto w planach jest „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana, „Kto się boi Virginii Wolf?” Edwarda Albee’ego, „Kolaboranci” na podstawie powstającego właśnie reportażu Angeliki Kluźniak oraz koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach - „Wątpliwość” Johna P. Shanleya.

W planach jest także kolejna komedia (tytuł jest tajemnicą, ale w teatrze zapewniają, że będzie to rozrywka na najwyższym poziomie) oraz koprodukcja z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu (ta ostatnia w miarę przypływu gotówki).

W rozpoczynającym się sezonie kontynuowane będą działania edukacyjne, przede wszystkim projekt "Twórczo z teatrem" adresowany do nauczycieli. Ich częścią będzie spektakl „Beze mnie” autorstwa niemieckiego dramatopisarza Michaela Müllera w reż. Piotra Ratajczaka. Jego wyjątkowy charakter polega na tym, że będzie prezentowany w opolskich szkołach.

Kochanowski zaprasza również na osiem spotkań z cyklu Klasyka Czytana, w ramach którego odbędą się czytania polskiej klasyki realizowane przez młodych reżyserów z udziałem aktorów naszego teatru. Pierwsze czytanie tekstu Tadeusza Różewicza „Do piachu” w reż. Marty Streker już 26 września.

Miłośnicy ciekawych brzmień mogą liczyć w tym sezonie na kolejne koncerty w teatralnym foyer.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.