Tańsze bilety dla dzieci i uczniów z podbydgoskich gmin

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Paweł Kaniak

Tańsze bilety dla dzieci i uczniów z podbydgoskich gmin

Paweł Kaniak

Od 1 grudnia z oferty tańszych biletów uczniowskich i kart malucha skorzystają także mieszkańcy Dobrcza, Białych Błot, Osielsko i Nowej Wsi Wielkiej.

Przypomnijmy, tańsze bilety okresowe na autobusy i tramwaje przysługują już bydgoskim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz maluchom w wieku 4-7 lat. Teraz program został oficjalnie poszerzony o uczniów i dzieci z gmin ościennych współpracujących z miastem w ramach Metropolii Bydgoszcz.

Dzieci w wieku 4-7 lat oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 20. roku życia, którzy zamieszkują na terenie gmin: Nowa Wieś Wielka, Dobrcz, Osielsko i Białe Błota, od 1 grudnia będą mogły korzystać z biletów okresowych w cenie 10 zł - miesięczny bądź 30 dniowy albo 100 zł - roczny. Bilety będą przysługiwały dzieciom i uczniom na podstawie ważnej Metropolitalnej Karty Uczniowskiej lub Metropolitalnej Karty Malucha, które wydawane są przez gminy.

Uprawnieni uczniowie przy kontroli będą okazywać: kartę BKM z zakodowanym biletem, ważną legitymację szkolną i ważną Metropolitalną Kartę Uczniowską. Uprawnione dzieci od 4. roku życia, przy kontroli biletowej okazują kartę BKM z zakodowanym biletem i ważną Metropolitalną Kartę Malucha.

- Dzięki tej współpracy, nasza metropolitalna młodzież i dzieci będą korzystać z takich samych ulg jak bydgoszczanie. To ważny kierunek rozwoju, ponieważ uczniowie dojeżdżają do Bydgoszczy, żeby się kształcić, a w przyszłości także pracować. Dzięki tym rozwiązaniom w Bydgoszczy mamy między innymi rekordowo niski poziom bezrobocia - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas podpisywania porozumienia z wójtami gmin.

Dzięki tej współpracy, nasza metropolitalna młodzież i dzieci będą korzystać z takich samych ulg jak bydgoszczanie. To ważny kierunek rozwoju, ponieważ uczniowie dojeżdżają do Bydgoszczy, żeby się kształcić, a w przyszłości także pracować.

Gdzie można zakupić bilet malucha i bilet uczniowski? Bilety kodowane są na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. Bilety można kupić w punktach sprzedaży biletów okresowych, przez Internet lub w biletomatach. Jeśli ktoś nie ma BKM musi wypełnić wniosek i załączyć do niego: zdjęcie o wymiarach min. 2,5 cm x 3 cm, (można je wykonać nieodpłatnie przy składaniu wniosku w punkcie przy ul. Toruńskiej 174 A); dowód osobisty, paszport, a w przypadku młodzieży szkolnej ważną legitymację szkolną (do wglądu). W przypadku dzieci i młodzieży, które nie mają dowodu osobistego należy podać numeru PESEL. Dokumenty składa się osobiście, można to zrobić w następujących miejscach: Centrum Obsługi Klienta przy ul. Toruńskiej 174a (siedziba ZDMiKP) w dni robocze w godz. 7.00 - 17.00 - karta wydawana jest na miejscu; w kasie biletowej przy ul. Zygmunta Augusta 10 (przy Dworcu Głównym) od pn. do pt. w godz. 8.00 - 18.30 - tylko w sprawie wydania nowej karty BKM, czas oczekiwania na kartę to ok. 5 dni roboczych) lub w kasie biletowej przy ul. Modrzewiowej 19 (stacja Bydgoszcz Leśna), w dni robocze w godz. 8.30 - 15.30 - tylko w sprawie wydania nowej karty BKM, czas oczekiwania to też ok. 5 dni.

Jest też możliwość wysłania wniosku o wydanie nowej karty on-line, dołączając zdjęcie w formacie JPEG o wymiarach min. 2,5 cm x 3 cm i rozdzielczości 300dpi. Po zatwierdzeniu wniosku w systemie, pasażer zostanie poproszony drogą elektroniczną o stawienie się w Centrum Obsługi Klienta w celu okazania dokumentu tożsamości i zweryfikowania danych zawartych we wniosku, z jednoczesnym odbiorem karty.

Za osobę niepełnoletnią wniosek wypełnia, składa, potwierdza i odbiera kartę rodzic lub inny opiekun prawny. Powyżej 13. roku życia może to zrobić młodzież po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub innego dokumentu tożsamości.

Paweł Kaniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.