Także w kominku zdrowiej jest palić „od góry” [kampania NIE RÓB DYMU]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Edyta Hanszke

Także w kominku zdrowiej jest palić „od góry” [kampania NIE RÓB DYMU]

Edyta Hanszke

Jeśli przymierzamy się do kupna kominka, sprawdźmy parametry techniczne. Ogrzewajmy się suchym drewnem liściastym.

- Edukacja w zakresie świadomego palenia w kominkach, które przyczynia się do poprawienia jakości powietrza, to nasz najważniejszy cel – mówi Patrycja Sobień z Kampanii Nie Rób Dymu.

Zwraca ona uwagę, że prawo w Europie i Polsce zmienia się w kierunku zaostrzenia przepisów dotyczących produkcji i eksploatacji różnego rodzaju urządzeń: komputerów, lodówek, odkurzaczy, oświetlenia, ale też urządzeń grzewczych. Dlatego przy wyborze nowego kominka warto jest zwrócić uwagę na jego parametry techniczne.

I w nowych, i starszego typu należy palić suchym drewnem - świeżo ścięte ma bardzo wysoką wilgotność, co obniża jego wartość opałową i może doprowadzić do osadzania się w przewodach spalinowych niszczącego nalotu. Nie można też wykorzystywać do palenia drewna drzew iglastych. Rekomendowane gatunki to dąb, brzoza czy buk, o wilgotności nie wyższej niż 20 proc.

Najbardziej efektywną metodą palenia w kominku jest rozpalanie od góry: wrzucamy porcję opału do paleniska, a rozpałkę umieszczamy na górze. Po wypaleniu porcji, należy rozpalić kolejną w taki sam sposób. Ta technika zmniejsza emisję szkodliwych związków, ponieważ wszystkie substancje lotne dopalają się w palenisku.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.