Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tajemniczy list sugeruje, że z więzienia Alcatraz skazańcy jednak uciekli

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Andrzej Dworak

Tajemniczy list sugeruje, że z więzienia Alcatraz skazańcy jednak uciekli

Andrzej Dworak

Ponad pół wieku temu trzech śmiałków uciekło ze słynnego więzienia Alcatraz. Zdaniem śledczych wszyscy utonęli. Pojawił się jednak ślad, że przynajmniej jeden z nich może być wciąż na wolności...

To wciąż jedna z największych zagadek kryminalnych Ameryki - w 1962 roku ze słynnego więzienia Alcatraz wydostała się na wolność trójka osadzonych. Nikomu innemu taka sztuka się nie udała. Sądzono, że uciekinierzy nie żyją, ale pojawił się list, który to podważa.

Nabazgrany kawałek papieru był trudny do odcyfrowania. Przynosi następującą treść: „Nazywam się John Anglin. W czerwcu 1962 roku wraz z moim bratem Clarence’em i Frankiem Morrisem uciekłem z Alcatraz. Tak, tamtej nocy udało się nam to, chociaż z trudem! Mam 83 lata i cierpię na raka. Jeśli ogłosicie w telewizji, że dostanę tylko rok więzienia oraz opiekę medyczną, powiem wam, gdzie jestem. To nie jest żart.” Anglin - jeśli to on - pisał także, że jest na południu Kalifornii, wcześniej mieszkał w Północnej Dakocie, ale tam było za zimno i musiał się wyprowadzić.

List dostarczono lokalnej stacji telewizyjnej KPIX 5, ale podobno jest znany policji od 2013 - dotarł do komisariatu w Richmond na północnym zachodzie San Francisco. Jeżeli jest autentyczny, to wówczas część zagadki byłaby rozwiązana - trzej mężczyźni wydostali się na wolność i na wolności spędzili resztę życia. Alcatraz zostało pokonane...

Więzienie położone jest na wyspie i od brzegu dzieli je 900 m wzburzonych wód zatoki San Francisco. Ucieczki próbowało w sumie 36 osadzonych - 23 schwytano, 6 zastrzelono, 2 utonęło, a 5, w tym braci Anglin i Franka Morissa, uznano za zaginionych i zakładano, iż również utonęli.

Głosy, że ucieczka mogła się zakończyć sukcesem, pojawiały się od samego początku wydostania się braci Anglin i Franka Morrisa z wyspy. W 2014 roku doszły do tych głosów twierdzenia naukowe - eksperci z Holandii przeanalizowali możliwe drogi ucieczki z wykorzystaniem najnowszych programów komputerowych służących do skomplikowanych symulacji prądów morskich. Ich symulacja wykazała, że tratwa, która wypłynęłaby z Alcatraz o 23:30, najprawdopodobniej wylądowałaby na północ od mostu Golden Gate. A tratwą posłużyli się John, Clarence i Frank.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.