Szukasz pracy - podpowiadamy, jak w 6 krokach odnowić CV

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Opr. AG

Szukasz pracy - podpowiadamy, jak w 6 krokach odnowić CV

Opr. AG

Chciałbyś zmienić pracę a nie masz aktualnego CV? Nie szkodzi, jeśli dysponujesz starym. Podpowiemy Ci, jak je w prosty sposób „odnowić”...

Zdarza się, że nie zaglądamy do swojego CV przez długie lata, bo mamy stałą pracę i nie sądzimy, że się po czasie rozczarujemy. Kiedy więc przyjdzie nam poszukać nowej posady, nie wiemy od czego zacząć. Sześć prostych kroków pomoże nam uporać się z tym zadaniem i przemienić przestarzałe papiery rekrutacyjne w profesjonalne narzędzie, które pozwoli poruszać się po współczesnym rynku pracy.

1. Określ swój cel

Zanim zaczniemy porządki w CV, musimy dokładnie określić, czego szukamy. Bez konkretnej wizji kariery zawodowej nie sposób stworzyć takiego CV i listu motywacyjnego, które pozwolą dobrze się „sprzedać” potencjalnemu pracodawcy. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, lepiej stworzyć kilka wersji dokumentów rekrutacyjnych niż próbować wcisnąć wszystkie kwalifikacje w jeden.

2. Zrób rekonesans

Dokładny rekonesans to podstawa, szczególnie jeśli nie orientujemy się w najnowszych zmianach na rynku pracy. Warto poszukać informacji w internecie, porozmawiać z ludźmi z branży, przejrzeć ogłoszenia, by mieć pojęcie, jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy. Może się okazać, że potrzebujemy np. dodatkowego kursu albo certyfikatu, żeby poprawić swoją pozycję zawodową.
- Ważne są słowa klucze, które regularnie pojawiają się w wielu ogłoszeniach. One powinny się pojawić także i w naszym CV. Na tej samej zasadzie wykreślamy z naszych starych dokumentów określenia, które już nigdzie nie padają i najwyraźniej wyszły z mody – radzi Bartosz Struzik z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

3. Sprecyzuj, czego szukasz

Teraz można już zacząć pisać nowe CV. Jeśli chcemy zmienić ścieżkę kariery, trzeba to jasno napisać na wstępie. Nie ma co oczekiwać, że zabiegani zazwyczaj rekruterzy będą się domyślać, czego od nich chcemy. Zaznaczamy, jak zamierzamy wykorzystać umiejętności i doświadczenie z poprzedniego stanowiska w nowej roli. Podkreślamy raczej to, jak możemy się przydać firmie do której aplikujemy a nie to, jak bardzo chcemy nowej pracy.

4. Liczą się osiągnięcia

- Aby podbić dzisiejszy rynek pracy, trzeba się skupić na własnych osiągnięciach. Unikamy zatem prostych, nudnych opisów obowiązków służbowych. Zamiast tego wpisujemy w CV konkretne osiągnięcia, wyniki i zrealizowane projekty – dodaje ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.
Używamy określeń, które podkreślają działanie i aktywność, takich jak: cięcie kosztów, wygenerowanie przychodu, poprawa usług, rozwiązanie problemów, zaoszczędzenie czasu. Stosujemy liczby, procenty, kwoty, porównania albo inne detale. Tylko trzeba uważać, by nie ujawnić firmowych tajemnic.

5. Dopracowujemy wygląd

Liczy się nie tylko to, co napisaliśmy, ale też jak to poukładaliśmy graficznie. Aby się wyróżnić z tłumu, używamy wielu narzędzi, m.in. pogrubienia, podkreślenia, kursywy, atrakcyjnej czcionki, ikonek. Byle tylko nie przesadzić, gdyż dokument powinien być elegancki. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyczucia estetycznego, lepiej poprosić kogoś o pomoc.

6. Szukamy błędów

Nasze CV musi być perfekcyjne. Uważnie czytamy całość, sprawdzając gramatykę i literówki.

Opr. AG

Opr. AG

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.