Szli śladami więźniarek z Auschwitz

Czytaj dalej
Fot. Robert Kowalik
Robert Kowalik

Szli śladami więźniarek z Auschwitz

Robert Kowalik

Trzech nowosolan w sobotni wieczór przed halą CRS w Zielonej Górze zakończyło ponad 80-kilometrową wędrówkę częścią trasy „marszu śmierci”.

Mariusz Pojnar, Daniel Kołtuń i Marek Grzelka wyruszyli pieszo z dawnego folwarku Banishvorwerk - Przybyszów. Odcinek do Zielonej Góry liczył ponad 80 kilometrów. Nowosolanie pokonali w śniegu i mrozie trasę, którą musiały przejść więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau.

- Zastanawiało mnie, jak to możliwe, że taką trasę można było pokonać zimą i zrobiły to kobiety w wielu od 15 do 30 lat. Ten temat „wszedł mi w głowę”, trudno było się z niego wyzwolić. Zadawałem sobie pytanie, dlaczego nie zrobić czegoś podobnego, zaprosiłem do tego kolegów i... poszliśmy - powiedział Marek Grzelka, pomysłodawca marszu. - Dwie noce tej ponad 80-kilometrowej trasy przespaliśmy w lesie. Udało się przetrwać, ja chyba najbardziej cierpiałem dzisiaj. Dla mnie to wielka rzecz. Idąc, można było przewartościować swoje życie. Uświadamiałem też sobie, jaka była chęć przeżycia tych kobiet - wspominał marsz pamięci Mariusz Pojnar.

Mariusz Pojnar, Daniel Kołtuń i Marek Grzelka wyruszyli z Przybyszowa. W sobotę wieczorem dotarli do Zielonej Góry.
Robert Kowalik Mariusz Pojnar, Daniel Kołtuń i Marek Grzelka wyruszyli z Przybyszowa. W sobotę wieczorem dotarli do Zielonej Góry.

W styczniu 1945 r. hitlerowcy pędzili do obozów w Dachau i Bergen-Belsen ponad 800 kobiet. Słabsze i chore zabijali natychmiast. Czasem dokonywali zbiorowych mordów. 25 stycznia 1945 r. niedaleko Starego Jaromierza Niemcy rozstrzelali 41 więźniarek. W poniedziałek 25 stycznia o godz. 11, w 71. rocznicę tej tragedii, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie mieszkańcy Kargowej oddadzą hołd pomordowanym.

Robert Kowalik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.