Szkolna wyprawka jest coraz tańsza

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (o)
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Szkolna wyprawka jest coraz tańsza

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Darmowe podręczniki dla większości uczniów przynoszą największą ulgę rodzicielskim portfelom. Dzięki programowi 500 + rodzicom udaje się też odłożyć pieniądze na płatne zajęcia pozaszkolne.

Barbara Łukowska z Opola, jak większość rodziców szkolnych dzieci, kompletowanie wyprawki zaczęła jeszcze w czerwcu. Rozkłada wydatki, bo po wakacjach pieniędzy zawsze jest mniej. Lista zakupów liczyła 32 pozycje - dla czwórki dzieci.

Najdroższy był tornister dla 7-letniej Tosi, która idzie do pierwszej klasy. Wygodny, lekki, odpowiednio wyprofilowany. Drogi, ale musi posłużyć przez 3-4 lata. - Bez pieniędzy z 500 plus byłoby ciężko, ale widzę, że koszty wyprawki niezależnie od tego maleją. Do kupienia mam jeszcze strój na wf dla 12-letniego Stasia. Bardzo urósł przez wakacje i w ubiegłoroczny już się nie zmieści.

Jak wynika z badania Payback Opinion Poll blisko połowa rodziców, którzy zakupy mają już za sobą, zamknęła się w kwocie 400 zł, podczas gdy w ubiegłym roku ta suma wystarczyła tylko 38 proc. rodziców.

W nadchodzącym roku szkolnym już wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych mogą liczyć na darmowe podręczniki. Ponad 80 proc. rodziców mających dzieci w tym wieku przyznaje, że dzięki temu zredukowali wydatki na wyprawkę szkolną.

Najczęściej udaje im się zaoszczędzić 100-200 zł, a co czwartemu rodzicowi zostaje w kieszeni nawet 200-300 zł, podczas gdy w ubiegłym roku w przypadku ponad połowy ankietowanych kwota ta nie przekraczała 100 zł.
- Sporo można oszczędzić na specjalnych akcjach promocyjnych w hipermarketach oraz kupując w internecie - mówi Zofia Lesińska, mama trójki uczniów w wieku 8-13 lat.

Zaoszczędzone pieniądze ankietowani planują wydać na dodatkowe zajęcia i na odzież. Prawie 70 proc. rodziców posyła swoje pociechy na płatne zajęcia dodatkowe - głównie kursy języków obcych, zajęcia sportowe oraz naukę tańca. Ich miesięczny koszt (łącznie z niezbędnym wyposażeniem) waha się najczęściej w granicach 100-200 zł, a dla blisko 30 proc. rodziców to koszt rzędu 200-300 zł.

Kupując w hipermarketach i przez internet można sporo zaoszczędzić.

Spadek szkolnych wydatków wykazują badania CBOS, które od kilkunastu lat liczy, ile polskich rodziców kosztuje zaspokojenie potrzeb dzieci związanych z rozpoczęciem roku szkolnego (podręczniki, przybory szkolne, opłaty za ubezpieczenie, czesne, internat, stancję). Rekordowo drogo było w 2014 roku.

Wówczas rodzice średnio wydali 1257 zł , w tym 828 zł na jedno dziecko. W 2015 roku na jedno dziecko przeciętnie rodzice musieli wydać 695 zł, w 2016 roku - 588 zł.

Z Barometru Providenta wynika, że w tym roku na wyprawkę szkolną polska rodzina przeznaczy ok. 530 zł na jedno dziecko. Ponad jedna trzecia badanych deklaruje, że na sfinansowanie tego wydatku wykorzysta pieniądze z programu 500 plus.

- Osoby z dwójką dzieci średnio wydadzą ponad 500 zł na wyprawkę dla jednego dziecka, ale większość z nich (72 proc.) wspierać się będzie środkami z programu 500 plus, podobnie pary z trójką dzieci, które rozpoczęcie roku szkolnego niemal całkowicie finansują z pieniędzy z tego programu - mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.