Szczepienia przeciwko Covid-19 dla dzieci od 12 roku życia możliwe jeszcze w czerwcu!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz Gdak
Justyna Wojciechowska-Narloch

Szczepienia przeciwko Covid-19 dla dzieci od 12 roku życia możliwe jeszcze w czerwcu!

Justyna Wojciechowska-Narloch

Europejska Agencja Leków uznała, że szczepionka Pfizera jest bezpieczna dla dzieci w wieku 12-15 lat. Kiedy więc w Polsce preparat dostanie ta grupa wiekowa? Pojawiają się informacje, że pierwsze szczepienia mogą rozpocząć się już w czerwcu i będą kontynuowane w wakacje. Nastolatki, tak jak dorośli, mają dostać dwie dawki szczepionki w kilkutygodniowym odstępie czasowym.

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) zgodziła się na szczepienie młodzieży od 12 do 15 roku życia preparatami BioNTech i Pfizer. Eksperci unijnej agencji uznali, że preparaty tego konsorcjum są dla nastolatków bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu Covid-19.
Na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak pytany był, kiedy rozpoczną się szczepione dzieci poniżej 12 lat. Odparł, że "rozpoczną się w wakacje". - Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec - oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże osobiście".

- Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz - powiedział Cessak.

Podkreślił, że "zahamowanie czwartej fali zależy od osób, które muszą zostać zaszczepione".

- Nasza odpowiedzialna decyzja dotycząca szczepień zmniejszy czwartą falę, albo ją wyeliminuje. Czy całkowicie - to trudno powiedzieć. Na pewno będą pojawiać się kolejne zakażenia. Czy kolejne fale będą większe, czy mniejsze, zależy od nas - zaznaczył dr Cessak.

Zaapelował jednocześnie, aby nie bać się szczepić dzieci.

- Badania, które zostały wykonane, wskazują na bardzo wysoką skuteczność tych szczepień wśród dzieci i na ich wysokie bezpieczeństwo - oświadczył.

Odporność jest najważniejsza

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że korzyści ze stosowania leku w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.
EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem, w badaniu nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych. Komisja zauważyła również, że komisja ds. bezpieczeństwa EMA ocenia obecnie bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia (zapalenie błony otaczającej serce), które wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. Obecnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką - podała Agencja.
Comirnaty to szczepionka zapobiegająca Covid-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym Covid-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Młodzi reagują lepiej

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podał w piątek, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat. Specjalista powołał się na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2 tys. 260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność i korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.
Warto dodać, że rozpoczęły się badania kliniczne skuteczności szczepionek u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat.

- Takie badania kliniczne także obejmują nasz kraj – powiedział prezes Cessak.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Komentarze

6
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

komunistatocham

Was trzeba wieszać komuniści byli lepsi od was

komunistatocham

Won od dzieci won bydło swoje szczęście bydlaki

sotap71166

Właśnie dostałem 8500 dolarów za pracę na moim komputerze w tym miesiącu. A jeśli uważasz, że to fajne, moja rozwiedziona przyjaciółka ma bliźniaki i zarobiła ponad 8 tysięcy dolarów w pierwszym miesiącu. To wspaniałe uczucie zarabiać tak dużo pieniędzy, kiedy inni muszą pracować za znacznie mniej. To właśnie robię.........Www.Go2bank1.com

Krzysztof

Nieprzetestowane szczepionki dla dzieci? Zakrzepy i zapalenie mięśnia sercowego nie wystarczą?

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.