Syryjki ukryły się w naczepie ciężarówki. Zatrzymano je w powiecie pszczyńskim

Czytaj dalej
Fot. Boris Grdanoski
Magdalena Kutynia

Syryjki ukryły się w naczepie ciężarówki. Zatrzymano je w powiecie pszczyńskim

Magdalena Kutynia

Straż Graniczna z oddziału w Raciborzu zatrzymała trzy obywatelki Syrii, które nielegalnie przekroczyły granicę z Polska. Ukryte były w naczepie TIRa. Kierowca z Turcji poinformował policję o hałasach dobiegających z naczepy, gdy zatrzymał się na parkingu stacji paliw w Warszowicach. Został zatrzymany.

Uchodźcy z Syrii, którzy zostali zatrzymani w Warszowicach, to trzy kobiety w wieku od 25 do 70 lat. Jechały przez Polskę i próbowały się dostać do Szwecji. Wyczerpanym kobietom udzielono pomocy medycznej i przewieziono do komisariatu Straży Granicznej w Bielsku-Białej.

Dziś w godzinach nocnych funkcjonariusze Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 3 obywatelki Syrii, które nielegalnie przebywały w Polsce.

Do zatrzymania cudzoziemek doszło w nocy, na stacji benzynowej w Warszowicach (powiat pszczyński). Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Bielska – Białej otrzymali informacje od policji, że w naczepie samochodu ciężarowego znajdują się trzy kobiety, prawdopodobnie osoby pochodzenia arabskiego. Policja została powiadomiona przez kierowcę tira, obywatela Turcji, który usłyszał niepokojące odgłosy dochodzące z naczepy samochodu.

Czy jesteś za osiedleniem uchodźcy w Twoim mieście, gminie?

- Zadzwonił na policję i powiedział, że słyszy dobiegające z przyczepy ludzkie odgłosy - mówi kpt. Katarzyna Walczak, rzecznik straży granicznej w Bielsku – Białej.

Na stacji benzynowej w Warszowicach, w gminie Pawłowice, funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali trzy kobiety, ukrywające się w przyczepie tira. Kobiety były osłabione, głodne i odwodnione. Na miejscu pojawiła się karetka.

- Po dokładnym zbadaniu kobiet, lekarz stwierdził, że są one skrajnie wyczerpane, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówi rzeczniczka. - W trakcie nocnego przesłuchania, które prowadzone były przy pomocy tłumacza, kobiety wyznały, że pochodzą z Syrii, a przedostać się chciały z Turcji do Szwecji. Trwają czynności wyjaśniające. Nie ma pewności, że kobiety mówią prawdę - dodaje.

Aktualnie Syryjki przebywają w placówce straży granicznej w Bielsku – Białej, gdzie miały możliwość zregenerowania się. Mają 70, 45 i 25 lat.

UCHODŹCY TRAFIĄ DO POLSKI. PRZYJMIESZ ICH?

- Panie otrzymały posiłek, miały możliwość wykąpania się i wyspania – wyjaśnia kpt. Walczak. - Powoli dochodzą do siebie. Późnym popołudniem tłumacz przyjedzie ponownie i przesłucha je jeszcze raz. Może zdarzyć się, że za drugim razem kobiety złożą inne zeznania – tłumaczy.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo nic na temat mężów i dzieci Syryjek. Więcej informacji poznamy jutro.

- Kluczowe będzie dzisiejsze przesłuchanie - oznajmia rzecznik Wilczak. - Zapewne poznamy dziś więcej faktów związanych z nielegalnym przybyciem Syryjek do Polski.

W stosunku do obywatelek Syrii i tureckiego kierowcy będą prowadzone dziś czynności służbowe.

UCHODŹCY TRAFIĄ DO POLSKI. PRZYJMIESZ ICH?


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Magdalena Kutynia

Komentarze

25
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lin

A to cwaniary chcialy do Szwecji bo tam wiecej forsy. Jak sie ucieka spod kul to najwazniejsze jest ze bomy na blowe nie padaj.

Wp

Skazac je na przymusoww osiedlenie na podkarpaciu.

Nude

Ilu jeszcze mamy wysłuchać poczciwych ludków z Polskim paszportem ze czkawką medialną????

Jola

Jej córka 50, a wnuczka 25. Jeżeli Polacy boją się trzech kobiet, które uciekają z Syrii przed śmiercią i gwałtami, to są nędznymi tchórzami, a nie solidarnymi ludźmi, gotowymi pomóc bliźniemu w potrzebie. 35 lat po wielkiej Solidarności nastało pokolenie kundli.

adwent tuż tuż

Ważne aby imigranci mieli przy sobie kosztowności, które można przetopić.
_________________________________________________________________
Jak można kogoś oceniać kogo się nawet na oczy nie widziało? Takie umiejętności mają jedynie szowiniści - dla nich dobry obcy to martwy obcy.

unia ..... i kamieni kupa

Ciekawe ile wziął euro przed zamknięciem naczepy. Poza tym, czy tak powinny wyglądać kontrole tirów wjeżdżających na obszar unii? Jeśli islamiści będą przemycić do dowolnego państwa broń chemiczną albo biologiczną to z pewnością zrobią to bez najmniejszego trudu.
Ale Polacy my nie musimy się obawiać. Nas chroni i podsłuchuje 13 tajnych służb, które z roku na rok są liczniejsze. A jeśli rzucimy braterską pomoc Cia i opus dei to bez obawy możemy iść na pielgrzymkę na jasną górę albo do sanktuarium błogosławionego ojca dyrektora.

vivi

Czy jesteś za osiedleniem tłuszczy w twojej gminie ?
wyniki ankiety : 91 % --->NIE

pszczyniok

szwedka,radio,adidasy,Gorol jedzie na ŚLONSK,ale niy na wczasy.

jasio

Te kobiety twierdza ze chca dostac sie do Szwecji no to trzeba im pomoc do Szweji jaki problem ?

Nielegalni imigranci - deport

Albo pomóc -tzn podwieżć pod niemiecką granice .

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.