Krzysztof Strauchmann

Syndyk Twojego SKOK wzywa do zapłaty brakujących udziałów. Ludzie są zdziwieni

Syndyk Twojego SKOK wzywa do zapłaty brakujących udziałów. Ludzie są zdziwieni Fot. Tomasz Kapica
Krzysztof Strauchmann

Twój SKOK w Kędzierzynie Koźlu od ponad 3 lat jest w trakcie upadłości, ale całkiem niedawno wielu mieszkańców Opolszczyzny dostało wezwanie do uzupełnienia swojego udziału. I nie wiedzą, czy mają wpłacić pieniądze.

Po koniec 2020 roku mieszkanka Nysy dostała pismo z kancelarii prawnej w Gliwicach, powołującej się na pełnomocnictwo od syndyka Twojej SKOK w Kędzierzynie Koźlu. Wezwano ją do zapłaty 73 złotych jako należność za niewpłaconą część udziału w SKOK.

- W 2001 roku wzięłam w tym SKOK pożyczkę, którą już dawno spłaciłam. Zapomniałam o sprawie, przeprowadziłam się w inne miejsce. Osoba, która mieszka pod moim dawnym adresem, dostarczyła mi ten list trzy tygodnie po tym, jak został po prostu wrzucony do skrzynki pocztowej, bez potwierdzenia odbioru – opowiada kobieta.

Biorąc przed laty pożyczkę w SKOK mieszkanka Nysy kupiła jeden udział w spółdzielni, bo SKOK-i to samopomocowe spółdzielnie finansowe.

W 2001 roku jeden udział kosztował 84 złote, ale w 2013 roku władze TSKOK podniosły wartość udziału do 157 złotych. Zgodnie z prawem spółdzielczym wszyscy członkowie SKOK muszą w takim wypadku dopłacić różnicę wartości. Może ich z tego zwolnić tylko wystąpienie ze spółdzielni lub wykreślenie z listy członków. Tymczasem mieszkanka Nysy zapomniała, że ma taki udział, wtedy też nikt jej o tym nie przypomniał. Zrobił to dopiero po latach syndyk. Udziałowców kasy mogło być nawet ponad tysiąc.

- Mogę dopłacić brakującą różnicę, ale obawiam się, że ktoś będzie się dalej domagał ode mnie jakiś wpłat – mówi pani Edyta.

W wypadku braku wpłaty w rozsądnym czasie, syndyk TSKOK będzie zmuszony wytoczyć powództwo o zapłatę - wyjaśnia radca prawny Mateusz Palian.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.