Święto policji w Krapkowicach. Nagrodziliśmy najlepszych dzielnicowych

Czytaj dalej
Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Święto policji w Krapkowicach. Nagrodziliśmy najlepszych dzielnicowych

Radosław Dimitrow

Łukasz Pietluch z komisariatu w Głuchołazach i Marcin Dobrzański z komendy w Namysłowie to zwycięzcy plebiscytu nto „Dzielnicowy Roku 2017”.

O tym, którzy funkcjonariusze zasługują na tytuł „Dzielnicowego Roku” zdecydowali czytelnicy Nowej Trybuny Opolskiej i portalu nto.pl. Wybierali oni spośród 250 policjantów z całego regionu oddając ponad 12 tys. głosów.

Pierwsze miejsce zajął młodszy aspirant Łukasz Pietluch z komisariatu policji w Głuchołazach, który pilnuje porządku Gierałcicach i Burgrabicach. Policjantem jest od 12 lat. Mieszkańcy znają go także jako piłkarza. Pietluch jest bowiem kapitanem drużyny w klubie Krab Gierałcice.

- Żeby być dobrym dzielnicowym trzeba rozmawiać z ludźmi. Wysłuchiwać ich, poznawać ich problemy - opowiada o swojej pracy Lukasz Pietluch. - Czasem okazuje się, że policjant nie może im bezpośrednio pomóc, że wykracza to poza jego zadania. Zawsze jednak może poradzić do jakiej instytucji czy osoby można się udać po dalszą pomoc.

Drugie miejsce w plebiscycie „Dzielnicowy Roku” zajął sierżant sztabowy Marcin Dobrzański z komendy w Namysłowie. W policji służy od 8 lat. Pilnuje porządku w gminie Wilków.

Święto policji obchodzone było w środę (19 lipca) na rynku w Krapkowicach. Podczas uroczystości nagrodzono nie tylko najlepszych dzielnicowych, ale wręczono także nagrody i awanse na wyższe stopnie.

Inspektor Jan Lach, z-ca komendanta głównego policji mówił, że opolski garnizon jest mu szczególnie bliski (przez kilka lat był zastępcą komendanta wojewódzkiego opolskiej policji). Chwalił też policjantów za dobrze wykonaną pracę.

- Przestępczość w takich kategoriach jak bójki i pobicia, kradzieże rzeczy, kradzieże aut, włamania, wymuszenia i rozboje spadły w ciągu roku o 15 procent - zauważył Lach. - To ważne, bo te kategorie przestępstw są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców.

Lach zauważył także, że rośnie zaufanie do policji, co widać m.in. po ilości spraw zgłoszonych funkcjonariuszom za pośrednictwem krajowej mapy zagrożeń, z której korzystać można poprzez strony internetowe policji.

- Ludzie z całego kraju przekazali nam w ten sposób aż 415 tysięcy zgłoszeń, z czego ponad 40 proc. zostało potwierdzonych - mówił Lach.

W opolskim garnizonie policji pracuje obecnie 2300 policjantów. Są oni wspomagani przez grupę kilkuset pracowników cywilnych. Inspektor Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki policji zauważył, że najbliższe lata będą dobre dla policji. W regionie zaplanowano bowiem 7 różnych inwestycji. Pieniądze pochodzić będą z budżetu MSWiA, który w najbliższych latach zamierza zainwestować w polską policję 6 mld złotych.

- Największą inwestycją będzie budowa nowej komendy w Krapkowicach - zauważył Kaleta. - Realizacja inwestycji będzie możliwa także dzięki temu, że gmina przekazała nieodpłatnie działkę na ten cel.

Komendant przewiduje, że nowa komenda w Krapkowicach może być gotowa na przełomie 2019 i 2020 roku. Koszt budowy szacowany jest na 10 mln złotych.

Pieniądze zarezerwowane przez MSWiA mają być przeznaczone nie tylko na modernizację komend, ale także wzrost wynagrodzeń. Pierwszą podwyżkę z tych środków policjanci dostali w styczniu br.

Do 2019 roku pensje funkcjonariuszy mają wzrosnąć w sumie o ok. 600 złotych.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.