Anna Janik

Święta Wielkanocne inne niż zwykle. Bez kropidła i święconki. Wszystko przez koronawirusa

Święta Wielkanocne inne niż zwykle. Bez kropidła i święconki. Wszystko przez koronawirusa
Anna Janik

Triduum Paschalne będziemy przeżywać oglądając transmisję z kościołów, a pokarmy będziemy święcić sami - tak w tym roku będą wyglądały święta wielkanocne w większości domów.

- Musimy się pogodzić z tym, że przygotowania do świąt, czyli ostatnie tygodnie Wielkiego Postu i sam Wielki Tydzień będą inne niż do tej pory i nie ma możliwości wprowadzenia jakichś form zastępczych. Wielu rzeczy po prostu nie będzie i nie da się ich wprowadzić choćby w namiastce

- tłumaczy ks. Tomasz Nowak, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Mowa po pierwsze o osobistym udziale wiernych w obchodach Triduum Paschalnego, które zawsze gromadziło w kościołach tłumy.

W związku z wydanym we wtorek zakazem gromadzenia się powyżej pięciu osób, liturgia Wielkiego Czwartku, Piątku oraz Soboty kapłani odprawią przy pustych kościelnych ławkach. Wierni będą zmuszeni oglądać transmisje w telewizji i Internecie.

CZYTAJ TEŻ: Jak pobożnie uczestniczyć w transmitowanej mszy św.

- To jest sytuacja wyjątkowa i nie da się jej zaradzić. Podobnie jak udziału w obrzędzie błogosławienia pokarmów, którego po prostu nie będzie, a to o tyle odczuwalne, że zgodnie z danymi ponad 90 proc. polskich rodzin świeci pokarmy. To więcej niż odsetek praktykujących katolików - mówi ks. Nowak.

- Propozycja Kościoła jest taka, by błogosławić pokarmy we własnym zakresie. Każdy chrześcijanin się modli, może odmówić odpowiednią modlitwę podczas takiego błogosławieństwa, a jej teksty będą dystrybuować parafie

- zaznacza.

Jak natomiast spędzimy samą niedzielę wielkanocną? Czy zapomnieć należy także o tradycyjnych porannych mszach rezurekcyjnych? Tego na razie nie wiadomo, bo wprowadzone przez rząd obostrzenia na razie obowiązują do 11 kwietnia a więc do Wielkiej Soboty.

Problematyczna staje się natomiast spowiedź, z której wierni najchętniej korzystali waśnie przed Wielkanocą. Czy Kościoły są w stanie dopilnować tego, żeby w kościele spowiadało się maksymalnie 5 osób?

Raczej nie, dlatego Katedra Rzeszowska już zawiesiła dyżury, które w ciągu dnia sprawowali kapłani w konfesjonałach. Jak czytamy w oświadczeniu katedry duchowni z tej parafii potrzebują "czasu na analizę sytuacji i znalezienie bezpiecznego rozwiązania dla celebracji tego sakramentu".

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Półgłosem i 1,5 metra od spowiednika. Biskup rzeszowski Jan Wątroba instruuje, jak się spowiadać w czasie pandemii

- Należy pewnie pogodzić się z tym, że w tym roku większość osób, które miały zwyczaj korzystania z sakramentu pokuty przed świętami, nie wyspowiadają się w tym czasie. Wyjściem jest wzbudzenie w sobie żalu doskonałego i późniejsze przystąpienie do spowiedzi, kiedy będzie taka możliwość

- zaznacza ks. Nowak.

- Dodam jeszcze, że wypełnienie przykazania kościelnego, mówiącego o tym, że w czasie wielkanocnym należy przyjmować Komunię Św. nie jest możliwe tylko w okresie samych świąt. Okres wielkanocny trwa aż do niedzieli Trójcy Św., czyli do 7 czerwca, więc bardzo możliwe, że do tego czasu wiernym uda się wyspowiadać i pójść do Komunii Św. - podkreśla.

CZYTAJ TEŻ: Epidemia koronawirusa. Czy termin I Komunii Świętej zostanie przesunięty?

Samo przykazanie dotyczące sakramentu spowiedzi nie precyzuje, że spowiadać należy się w czasie świąt, a mówi jedynie, że przynajmniej raz w roku. Dlatego, jak przypomina w swoim komunikacie tarnowska kuria, należy unikać nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci oraz wobec penitentów innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć z powodu braku znajomości języka. Nie ma również możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.