Sukces uczniów opolskiego II LO w Singapurze

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Krzysztof Ogiolda

Sukces uczniów opolskiego II LO w Singapurze

Krzysztof Ogiolda

Michał i Filip Kubaccy, uczniowie II LO w Opolu, reprezentowali Polskę na Turnieju Młodych Fizyków. Wśród 31 reprezentacji znaleźli się w gronie czterech najlepszych.

Dwaj bracia bliźniacy należą do warszawskiego klubu naukowego „Fenix” (usłyszeli kiedyś o nim w radiu i zgłosili akces). Razem z kolegami ze stolicy wygrali wielostopniowe eliminacje krajowe i ogólnopolski finał (prowadzony w języku angielskim podobnie jak światowy konkurs) i w efekcie pojechali reprezentować Polskę na Turniej Młodych Fizyków w Singapurze.

- Te zawody odbywają się w ten sposób - opowiada Michał Kubacki - że poszczególne drużyny dostają jakieś fizyczne problemy naukowe do rozwiązania (rok wcześniej organizatorzy ogłaszają ich obszerną listę). Podczas konkursu prowadzą i prezentują badania oraz tworzą matematyczne modele zjawisk fizycznych. Jeśli my coś prezentujemy, kolejna drużyna szuka w naszym wystąpieniu słabych punktów, nieścisłości, proponuje jak to przedstawić lepiej. Kolejna jest arbitrem w tym sporze.

W efekcie takich intelektualnych potyczek do ostatecznej rozgrywki weszły cztery reprezentacje, w tym Polska. Wszystkie one zyskały status złotych medalistów i między sobą toczyły walkę - przy udziale publiczności - o puchar. W tym ostatecznym współzawodnictwie na wiedzę z fizyki zwyciężył Singapur, wyprzedzając Chiny, Polskę i Węgry.

- Znalezienie się w tym gronie jest bardzo prestiżowe - przyznaje Michał - ale za medalowe miejsca żadnych nagród materialnych ani rzeczowych nie ma. Za to wygranie ogólnopolskich eliminacji daje do ręki dyplom uprawniający do studiowania w różnych renomowanych uczelniach w Polsce, w tym na Politechnice Warszawskiej.

Ojciec bliźniaków, Piotr Kubacki, podkreśla, że nie byłoby tego sukcesu bez ciężkich - trwających cały rok - przygotowań.

- W każdy weekend synowie jechali do Warszawy, by tam rozwiązywać kolejne wymagane regulaminem konkursu zagadnienia z fizyki - mówi tata. - Pod koniec trzeba było jeździć dodatkowo także w dni szkolnej nauki (bardzo dziękujemy nauczycielom z II LO za wyrozumiałość). W dodatku większość podobnych klubów uczniowskich w Polsce działa pod opieką uczelni, na przykład Politechniki Wrocławskiej czy Gdańskiej. „Fenix” został założony przez dwóch laureatów takich spotkań sprzed lat (jeden z nich studiuje teraz w Oxfordzie, drugi w Cambridge) i jest przedsięwzięciem całkowicie prywatnym. Tym większa jest nasza radość z sukcesu.

Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.