Stulecie futbolu w Kluczborku. Historia kluczborskiej piłki nożnej

Czytaj dalej
Fot. Archiwum MKS Kluczbork
Mirosław Dragon

Stulecie futbolu w Kluczborku. Historia kluczborskiej piłki nożnej

Mirosław Dragon

Najstarszy klub piłkarski w Kluczborku został założony w czasach, kiedy Polska była jeszcze pod zaborami. Był to FC National Kreuzburg.

W roku 1910 Kluczbork był jeszcze niemieckim Kreuzburgiem. Świat nie znał jeszcze koszmarów wojen światowych. Polska była od ponad stu lat pod zaborami.

Wymyślony w XIX wieku w Wielkiej Brytanii nowoczesny futbol na przełomie XIX i XX wieku zdobywał Europę. Powstawały kluby piłkarskie.

W 1909 roku założono Borussię Dortmund, a już rok później pierwszy kluczborski klub FC National Kreuzburg.

Ciekawostką jest, że równie bogate tradycje piłkarskie ma sąsiedni Wołczyn. W tym samym 1910 roku założono tam drużynę Preussen 1910 Konstadt.

Drugim przedwojennym kluczborskim klubem był SpVgg 1911 Kreuzburg. Drużyna ta rozgrywała swoje mecze na stadionie z prawdziwego zdarzenia, mogącym pomieścić aż 12 tysięcy widzów, wybudowanym w 1928 roku stadionie im. Friedricha Ludwiga Jahna.

To ten sam stadion, na którym później grał Metal Kluczbork, a dzisiaj gra I-ligowy MKS Kluczbork. Oczywiście, stadion był wielokrotnie remontowany i dostosowywany do dzisiejszych przepisów bezpieczeństwa.

W 2008 roku został gruntownie zmodernizowany, dzisiaj trybuny mieszczą 2586 kibiców.

Po 1945 roku Kluczbork znalazł się w granicach Polski. Także w kluczborskiej piłce nastała nowa epoka - nowe kluby tworzyli przede wszystkim repatrianci z Kresów.

Pierwszym powojennym klubem w Kluczborku był założony w 1945 roku ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy). W tym samym roku powstała Cresovia, złożona głównie z repatriantów z Kresów.

ZKK z Cresovią połączyły się, tworząc KKS, czyli Kluczborski Klub Kolejowy, który przez kilka lat występował jako Kolejarz Kluczbork.

W mieście był jeszcze Drzewiarz Kluczbork, który później zmieniał nazwę na Unia i Sparta.

Była też Spójnia Kluczbork, w której grali głównie zdemobilizowani żołnierze.

Tysiące mieszkańców oklaskiwało swoich piłkarskich idoli. Największym idolem był zmarły w ubiegłym roku Edward „Dziunek” Swoboda. Kusiły kluby I-ligowe: Ruch Chorzów, Wisła Kraków, ale pozostał wierny KKS-owi Kluczbork.

W 1961 roku założono Metal Kluczbork, który w latach 1970-71 dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów, a w 1973 roku doszedł do II ligi.

MKS Kluczbork został założony w 2003 roku w wyniku połączenia 3 klubów: KKS -u Kluczbork, LKS-u Kuniów i Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Kluczborku.

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.