Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Studniówka. Od szkolnej zabawy do balu wielkiego

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Jolanta Pierończyk

Studniówka. Od szkolnej zabawy do balu wielkiego

Jolanta Pierończyk

Parkiet do tańca był kiedyś na korytarzu przystrojonym siatką wojskową lub w szkolnej auli, a na stołach królowały kanapki. Dziś, jak studniówka, to tylko w efektownym lokalu, z królewskim menu i w kreacjach zmieniających dziewczyny w gwiazdy kina.

Miałam elegancką, ale bardzo normalną sukienkę z wełnianej żorżety w moim ulubionym naówczas kolorze butelkowej zieleni, zdobioną brązową pasmanterią na kołnierzu i pasku. Była to sukienka inspirowana niemieckim żurnalem mody - wspomina Grażyna Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, wówczas uczennica LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, która maturę zdawała w 1979 r.

Do tego brązowe buty na obcasie słupkowym. - Moje pierwsze buty na obcasie - podkreśla.

Zero makijażu, ale nie dlatego, że ktoś wzbraniał, ale po prostu w tamtym czasie obecna pani dyrektor nie malowała się. Natomiast fryzurę miała od fryzjera. À la Bogumiła Wander (znana w tamtym czasie spikerka TV). Na studniówkę z Tychów do Bierunia jechała normalnym autobusem liniowym. Tak, jak do szkoły. Bo studniówka była zresztą w szkole. Tak to się wtedy odbywało, nie tylko w liceum bieruńskim.

- Każda klasa miała przyjęcie w swojej klasie, odpowiednio wcześniej przez nas samych udekorowanej, a tańce były na korytarzu, na którym - jak pamiętam - rozpięta była siatka wojskowa - opowiada Grażyna Jurek.

Studniówkowe menu stanowiły kanapki przygotowane przez rodziców w szkolnej kuchni.

Poloneza nie pamięta. Do tańca grał zespół. Osób towarzyszących nie było, maturzyści bawili się we własnym gronie. Cała zabawa trwała do pierwszej. Pozostały miłe wspomnienia, ale bez jakichkolwiek zdjęć.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Pierończyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.