Henryk Tronowicz

„Stocznia Movie” oraz „Zenon Mirota - portrety Stoczni”. Premiera w ECS w Gdańsku

Zenon Mirota po raz pierwszy bramy Stoczni Gdańskiej przekroczył w 1953 roku. Od tego czasu przez blisko pół wieku niemal codziennie przemierzał zakład Fot. Zenon Mirota Zenon Mirota po raz pierwszy bramy Stoczni Gdańskiej przekroczył w 1953 roku. Od tego czasu przez blisko pół wieku niemal codziennie przemierzał zakład z aparatem fotograficznym. To jedno z wielu jego zdjęć.
Henryk Tronowicz

Chcemy pokazać Stocznię jako miejsce robotniczych wystąpień, które wpłynęły na współczesną historię , a jednocześnie jako miejsce ważne szczególnie dla tych, którzy temu legendarnemu zakładowi pracy oddali całe swoje życie - dla stoczniowców, dla gdańszczan - mówi Anna Maria Mydlarska, współautorka dwóch filmów dokumentalnych: „Stocznia Movie” oraz „Zenon Mirota - portrety Stoczni”. Premiera - 8 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności.

Kiedy narodził się pomysł stworzenia obu filmów?

Film „Stocznia Movie” to półgodzinna podróż po powojennych dziejach Stoczni, od zrujnowanego w 1945 roku Gdańska po triumf Solidarności. Nad scenariuszem pracowałam wspólnie z Andrzejem Trzeciakiem, kustoszem zajmującym się w Europejskim Centrum Solidarności dziedzictwem stoczniowym, i z Piotrem Tomaszkiewiczem, który film również zmontował. Nasz film opiera się na zbiorach z archiwum filmowego Stoczni Gdańskiej. Tej filmowej podróży w czasie projekcji w ECS towarzyszy muzyka na żywo grana przez Irka Wojtczaka.

A jakie są dzieje filmu poświęconego Zenonowi Mirocie?

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Henryk Tronowicz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.