Statystyczna opolska mama. Jaka jest?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Edyta Hanszke

Statystyczna opolska mama. Jaka jest?

Edyta Hanszke

Najczęściej rodzi nie wcześniej niż przed 27. rokiem życia. Jeśli decyduje się na dzieci, to jedno, góra dwoje.

Urząd statystyczny w Opolu przygotował z okazji Dnia Matki zestawienie danych o opolskich mamach. Porównano rok 2010 i 2016.

Ze statystyk wynika, że decyzję o narodzinach dzieci w ubiegłym roku częściej podejmowały młodsze Opolanki. 500 dzieci urodziły przed rokiem kobiety, które nie miały jeszcze 19 lat, 2000 - w wieku 20-24 lata, a niemal 3500 - panie wieku 25-29 lat.

Ale i tak średnia wieku statystycznej rodzącej mamy to co najmniej 27 lat, a tych, które zdobyły wyższe wykształcenie - więcej niż 30 lat.


Średnia wieku statystycznej rodzącej mamy to co najmniej 27 lat, a tych, które zdobyły wyższe wykształcenie - więcej niż 30 lat

- Panie coraz dłużej się kształcą. Popularny jest też model, w którym najpierw zabiegają o stabilizację finansową, kupno mieszkania czy domu, a dopiero potem starają się o dzieci - komentuje Barbara Broers, położna i doradca laktacyjny ze szpitala ginekologiczno-położniczego w Opolu. - Przed laty rzadkością było, żeby kobieta po 30. roku życia rodziła pierwsze dziecko, a dziś mamy takich mam wiele - kontynuuje. - Z drugiej strony panie są bardziej świadome macierzyństwa. Wiele przygotowuje się do narodzin dziecka, uczestnicząc w szkoleniach z pielęgnacji czy laktacji, bo to, że miłość można wyssać z mlekiem matki, to nie jest pusty slogan - przekonuje Barbara Broers.

Większość dzieci, które urodziły się przed rokiem, była pierworodnymi dla mam z naszego regionu. W sumie na świat w 2016 r. przyszło 8634 dzieci na Opolszczyźnie, podczas gdy w 2010 r. - 9163.

Ze statystyk wynika też, że w 2016 roku najwięcej dzieci urodziło się we wrześniu (881), a najmniej w lutym (639).

Z kolei najpopularniejszym dniem tygodnia na narodziny był czwartek.

To apogeum narodzin we wrześniu opolskiej położnej nie dziwi. - Jak odliczymy dziewięć miesięcy, to mamy grudzień, czas rodzinnych świąt, a potem sylwester - uśmiecha się opolska położna.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.