Tomasz Maleta

Stadion Miejski w Białymstoku między sponsorem a patronem

Stadion Miejski w Białymstoku między sponsorem a patronem Fot. Wojciech Wojtkielewicz Stadion Miejski w Białymstoku między sponsorem a patronem
Tomasz Maleta

Dokładnie 35 lat temu, 19 października 1983 roku, zakończyła się pierwsza przygoda Białegostoku z europejskimi pucharami w piłce nożnej. Bynajmniej nie za sprawą Jagiellonii, bo żółto-czerwoni grali w II lidze i dopiero za kilka lat zapukali do bram pierwszoligowego futbolu. Powiew europejskiego piłkarstwa ściągnął nad Białą łódzki Widzew. Gra w Białymstoku to była kara nałożona na klub przez UEFA za rzucenie przez kibica butelki w sędziego liniowego podczas rewanżowego meczu z Juventusem w Łodzi. Widzewiacy następne spotkanie w kolejnych rozgrywkach musieli zagrać na stadionie oddalonym o 250 km. Wybór padł na Białystok, choć chyba niewielu wie, dlaczego.

14 września, na pierwsze spotkanie ze szwedzkim Elfsborgiem, przyjechało 5 tys. łodzian. Sznur wynajętych przez zakłady pracy autosanów ciągnął się imponująco od Warszawy do Białegostoku. Mecz wywołał nie mniejsze poruszenie wśród białostoczan. Pracownicy byli zwalniani z zakładów pracy, uczniowie ze szkół.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.