Sprawy dotyczące mowy nienawiści w Polsce. Lista 30 umorzeń i odmów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Andrzej Matys

Sprawy dotyczące mowy nienawiści w Polsce. Lista 30 umorzeń i odmów

Andrzej Matys

Minister sprawiedliwości dostał przykłady spraw dotyczących „mowy nienawiści”. Też z Białegostoku i Hajnówki.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego z listą, w której skompletował 30 spraw. Wszystkie postępowania dotyczą „mowy nienawiści”. Zdaniem Adama Bodnara, zachowania prokuratorów budzą wątpliwości.

Dlaczego RPO ma wątpliwości? Bo w tych sprawach prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania, umarza je albo prowadzi długo bez zrozumiałego powodu.

Zgodnie z zapowiedzią złożoną po zabójstwie prezydenta Gdańska, RPO przedstawił ministrowi Zbigniewowi Ziobrze listę spraw - 30, bo tyle skompletował.

„Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a także uczestnik i obserwator debaty publicznej, z niepokojem odnotowuję zmiany, jakim w ostatnich latach ulega język używany w tej debacie. Język ten, a wraz z nim wyrażane opinie, coraz mniej miejsca pozostawiają na dialog, stają się za to bardziej radykalne, a często ulegają niebezpiecznej brutalizacji” - napisał w wystąpieniu Adam Bodnar.

Lista dotyczy postępowań, które organa ścigania prowadziły w latach 2015-2019. Przekazując ją rzecznik prosi ministra, by m.in. ocenił czy umorzenia lub odmowy wszczęcia tych spraw są uzasadnione.

Podlaskie „reprezentują” w tym spisie następujące postępowania, które dotyczyły „mowy nienawiści”:

2016 rok - podczas obchodów 82. rocznicy powstania ONR, w trakcie marszu w Białymstoku, skandowano antyislamskie i antysemickie hasła. Prokurator okręgowy umorzył dochodzenie, bo zebrany materiał nie ujawnił m.in. aby skandowane było antysemickie hasło: „A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. Mimo że odnotowała je policja, a media zarejestrowały.

Lata 2016-2018 - sprawa publicznych wystąpień byłego księdza Jacka M. Podczas tych samych obchodów 82. rocznicy ONR w Białymstoku ksiądz wygłosił kazanie, które mogło nawoływać do nienawiści i publicznego znieważania osób narodowości żydowskiej lub wyznawców judaizmu. Białostocka prokuratura okręgowa postępowanie umorzyła. W uzasadnieniu takiej decyzji prokurator stwierdził m.in. że wypowiedzi ks. Jacka M. odnosiły się „do określonych zdarzeń lub faktów historycznych”.

2018 rok - nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i etnicznym oraz propagowanie faszystowskiego ustroju państwa podczas III Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy prezentowali m.in. odznaki trupiej główki tzw. „Totenkopf” z literami ŚWO (Śmierć Wrogom Ojczyzny) i krzyczeli „Bury nasz bohater”. Dochodzenie umorzono, ale po zażaleniu RPO sprawa będzie ponownie badana.

2017 rok - 11 prezydentów miast podpisało deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. W odpowiedzi Młodzież Wszechpolska wystawiła włodarzom akty zgonu politycznego (ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, datą, godziną i miejscem zgonu). Jego przyczyną był: liberalizm, multikultura-lizm i głupota. W grudniu 2018 r. prokuratura w Gdańsku sprawę umorzyła uznając, że nie może być groźbą coś, co nie zawiera zapowiedzi popełnienia przestępstwa.

Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.