Sprawdź czy masz śmiertelnego wirusa HCV. Bezpłatne badania dla Opolan

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Sprawdź czy masz śmiertelnego wirusa HCV. Bezpłatne badania dla Opolan

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W laboratorium ALAB można zrobić bezpłatne badanie w kierunku wirusa HCV, który wywołuje marskość wątroby i raka. Skaleczyłeś się u fryzjera, byłeś w szpitalu? Możesz być zakażony i nawet o tym nie wiesz. Sprawdź!

HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby(WZW typu C). Nieleczona choroba może powodować marskość wątroby i rozwój raka. Na Opolszczyźnie w 2019 roku wykryto ją u 82osób. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest wczesne wykrycie. We wszystkich punktach ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać badanie z krwi w kierunku HCV. Akcja prowadzona jest do końca roku 2021.

Tego wirusa może mieć każdy. Przez lata nie daje on charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy z ciężką chorobą. Do zakażenia HCV dochodzi np. w wyniku skaleczenia, kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Do takiej sytuacji może dojść podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera.

W grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT, były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.