Sprawa Gorgonowej – największa zbrodnia II RP

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Sprawa Gorgonowej – największa zbrodnia II RP

Krzysztof Ogiolda

Rita Gorgonowa nigdy nie przyznała się do zabójstwa. Być może wyparła z pamięci wydarzenia tamtej nocy - mówi Cezary Łazarewicz, reporter, autor książki „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”.

Po śmierci 17-letniej Lusi Zarembianki ugodzonej w głowę dżaganem w nocy z 30 na 31 grudnia1931 roku mnóstwo ludzi w Polsce zadawało sobie pytanie: Kto zabił? Proces miał charakter poszlakowy. W jego trakcie wiele autorytetów broniło dobrego imienia Rity Gorgonowej. Myślę, że niektórzy, ja też, mają wątpliwości także dziś, po blisko 90 latach…

Jeśli mówimy, że nie Gorgonowa zabiła Lusię, to musimy zaproponować jakąś inną ścieżkę zdarzeń. Nawet jej obrońcy trzymali się tego, że zbrodni musiał dokonać ktoś z domowników - mówi Cezary Łazarewicz, reporter, autor książki „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”.

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.