Społecznicy z Brzegu otworzyli punkt porad psychologicznych dla chorych i ich bliskich

Czytaj dalej
Fot. xalanx / 123RF
Jarosław Staśkiewicz

Społecznicy z Brzegu otworzyli punkt porad psychologicznych dla chorych i ich bliskich

Jarosław Staśkiewicz

Ciężka, przewlekła choroba dotyka nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny, które najczęściej nie są w stanie zmierzyć się z tym problemem.

- Pomysł pojawił się podczas spotkań naszego zespołu do spraw promocji zdrowia w powiecie brzeskim, który tworzą przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych - mówi Marek Kołkowski, współzałożyciel brzeskiej Fundacji Rozwój.
- Rozmawialiśmy o tym, że jeśli ktoś w naszej rodzinie zapada na chorobę nowotworową, cukrzycę czy inne przewlekłe schorzenia, to może liczyć na pomoc lekarską, ale już nie na wsparcie psychologiczne. Często nawet nie ma z kim o tym porozmawiać - dodaje Marek Kołkowski.

Ponieważ zespół tworzą ludzie, którzy sprawdzają się w działaniu, na efekty długo nie trzeba było czekać. Swoją pomoc zaoferowała psycholog-psychoterapeutka Dominika Jakubowska i dwa dni temu zespół ogłosił rejestrację na konsultacje.

Najbliżsi są dla chorych domowymi psychologami 
i sami też potrzebują fachowej pomocy

- Początkowo rozmawialiśmy o wsparciu dla samych chorych, ale naciskałam na to, żeby objąć nim także rodziny pacjentów -
podkreśla Dominika Jakubowska, która będzie prowadziła konsultacje. - Bo to właśnie najbliżsi na co dzień są takimi domowymi psychologami, to na nich spada obowiązek rozmowy, wsparcia, zachęcania chorego do podjęcia leczenia. Jeśli osoby z rodziny będą miały fachową pomoc i nie będą się czuły bezradne to i ich pomoc będzie skuteczna.

Jak dodaje psychoterapeutka, w przypadku chorób przewlekłych wsparcie jest szczególnie potrzebne, bo na różnych etapach chorym brakuje zwyczajnie energii do dalszej walki. - I w tych momentach bliscy i przyjaciele mają największą rolę do odegrania, muszą być wymagający, umieć zachęcić do wysiłku, którego efektu zwykle szybko dzień nie widać, to na nich spoczywa duża odpowiedzialność za stan chorego - zauważa Dominika Jakubowska. - Zainteresowanymi naszym programem mogą być też rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy mają przed sobą wiele lat codziennego wysiłku związanego z rehabilitacją dzieci i muszą zmierzyć się ze świadomością bardzo odległych w czasie rezultatów tego wysiłku.

Zgodnie z założeniami twórców programu, osoba zwracająca się o wsparcie będzie mogła liczyć na cykl bezpłatnych, cotygodniowych spotkań trwających maksymalnie trzy miesiące. Chętni już teraz mogą rejestrować się pod numerem tel. 533 265 759. Spotkania z psychologiem będą prowadzone na terenie poradni diabetologicznej przy ul. Ziemi Tarnowskiej 3 w Brzegu w każdy wtorek w godz. od 9 do 15.

Jarosław Staśkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.