Społeczne agencje najmu - nowy pomysł rządu na tani wynajem mieszkań. Gwarancja dochodu z wynajmu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Przemysław Zańko

Społeczne agencje najmu - nowy pomysł rządu na tani wynajem mieszkań. Gwarancja dochodu z wynajmu

Przemysław Zańko

Rząd przygotowuje komercyjną część tzw. pakietu mieszkaniowego. Jedną ze zmian w prawie ma być wprowadzenie znanych już na Zachodzie społecznych agencji najmu.

Wprowadzenie społecznych agencji najmu to jedno z rozwiązań szykowanych przez rząd w ramach pakietu mieszkaniowego. Celem ma być poprawa sytuacji mieszkaniowej w Polsce, a w tym przypadku konkretnie zwiększenie dostępności tanich mieszkań na wynajem.

Gwarancja dochodów

Rozwiązanie to przywędrowało do nas z Europy Zachodniej, gdzie takie instytucje istnieją już od ok. 30 lat i okazały się skuteczne. W największym skrócie społeczne agencje najmu pośredniczą między właścicielami mieszkań a osobami, które chciałyby wynająć lokal. Agencja przejmuje od właściciela wszelkie obowiązki związane z najmem.

Dzięki pośrednictwu agencji właściciel mieszkania ma spokój oraz gwarancję dochodów - nawet jeśli mieszkanie będzie stało puste, społeczna agencja najmu co miesiąc przeleje na jego konto ustaloną kwotę. W zamian za to właściciel zgadza się jednak, żeby mieszkanie było wynajęte po stawkach niższych niż rynkowe. Dzięki temu mieszkania te stają się dostępne dla osób o dochodach zbyt niskich, by wynająć na rynku komercyjnym, a zbyt wysokich, by kwalifikować się do otrzymania lokalu komunalnego.

Pilotażowe projekty

Społeczne agencje najmu są już od kilku dekad znane m.in. w Belgii czy Wielkiej Brytanii. W Polsce praktycznie nikt o tym rozwiązaniu nie słyszał, choć w naszym kraju działają już dwie takie agencje. Pierwszą z nich jest Miejskie Biuro Najmu w Poznaniu, zaś drugą - warszawska agencja działająca przy Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Te pilotażowe projekty, mimo niewielkiej skali i eksperymentalnego charakteru, odniosły sukces. Przykładowo ze wsparcia warszawskiej Społecznej Agencji Najmu (w ramach projektu HomeLab) w latach 2017-2019 skorzystało 30 gospodarstw domowych, w tym 179 osób dorosłych i 67 dzieci. Skuteczność udzielonej pomocy potwierdziły niezależne badania zewnętrzne. U osób objętych wsparciem poprawiły się m.in. bezpieczeństwo i jakość mieszkania, a na najem przeznaczały one mniejszą niż wcześniej część dochodów.

Co ważne, społeczne agencje najmu nie tylko pośredniczą między właścicielami a lokatorami. Mogą również oferować dodatkowe formy pomocy najemcom, pomagając im poprawić swoją sytuację bytową.

Przygotowywany przez rząd pakiet mieszkaniowy ma pomóc w tworzeniu kolejnych społecznych agencji najmu w Polsce. Według projektu ustawy będą one tworzone przez organizacje pożytku publicznego we współpracy z gminami. Kryteria, które trzeba będzie spełnić w celu skorzystania z tej opcji taniego wynajmu mieszkań, określą rady gminy.

Przemysław Zańko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.