Spis powszechny: Opolanie spisują się mniej licznie niż reszta Polski

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Krzysztof Ogiolda

Spis powszechny: Opolanie spisują się mniej licznie niż reszta Polski

Krzysztof Ogiolda

W województwie opolskim do 14 kwietnia 2021 roku spisało się ponad 57 tys. osób, a to jest 5,85 procent tych, którzy powinni w naszym regionie wziąć udział w spisie.

Uważam, że to jest dobry wynik, choć Opolan spisało się nieco mniej niż średnio w Polsce – mówi Monika Bartel, osoba ds. kontaktów z mediami w Urzędzie Statystycznym w Opolu. - W kraju z możliwości samospisu skorzystało 7,81 procent, czyli blisko 3 miliony Polaków. Jedną z przyczyn tej różnicy może być to, że w części województw do gospodarstw domowych dotarł już list prezesa Głównego Urzędu Statystycznego informujący o Narodowym Spisie Powszechnym i zachęcający do udziału w nim. Do mieszkańców województwa opolskiego ten list dotrze na początku maja i pewnie ta zachęta i przypomnienie przyczynią się do większego zainteresowania spisem.

Przed rozpoczęciem spisu Urząd Statystyczny w Opolu zapowiadał uruchomienie w swojej siedzibie przy ul. Kołłątaja 5B punktu, w którym można dokonać samospisu, korzystając z pomocy pracowników. - Od początku spisu chętnych jest bardzo dużo. Przede wszystkim przychodzą do nas osoby starsze, bardzo często wykluczone cyfrowo, czyli niemające komputera ani dostępu do internetu. My bardzo chętnie pomagamy w samospisie – podkreśla Monika Bartel. - Na początku kwietnia powstało jedno stanowisko, już uruchomiliśmy drugie. Spodziewamy się jeszcze bardziej wzmożonego zainteresowania tym punktem na początku maja.

Już teraz Urząd Statystyczny w Opolu uruchamia numer telefonu - 77/423-01-10 – pod którym można się umówić na konkretny dzień i godzinę na dokonanie samospisu. Pracownicy są do dyspozycji od godziny 8.00 rano do 14.30. - Po doświadczeniach innych urzędów chcemy Opolanom oszczędzić czekania w długich kolejkach na dworze – zapewnia pani Bartel.

Spis potrwa do 30 września 2021 roku, natomiast 4 maja zostanie uruchomiona dodatkowa forma udziału w spisie – rachmistrzowie spisowi będą robić wywiady telefoniczne. Ze względu na pandemię na razie nie będzie wywiadów bezpośrednich. Jeśli sytuacja zdrowotna pozwoli, rozpoczną się one najwcześniej pierwszego lipca.

Przypomnijmy, poprzez wypełnienie formularza interaktywnego dostępnego na stronie internetowej www.spis.gov.pl każdy może wejść na tę stronę i wypełnić formularz elektronicznie. Jest to najszybsza, najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna forma udziału w spisie. Wiele osób zgłasza jednak wątpliwości dotyczące samospisu. Czy jeśli w gospodarstwie domowym samospisu dokonuje jedna osoba, to ma obowiązek podać numery pesel wszystkich współmieszkańców i wszystkich spisać? Czy też każdy może dokonać samospisu – zgodnie z nazwą – sam? - pytają Czytelnicy nto.

- Jest taka możliwość, że jeden członek rodziny dokona spisu za wszystkich członków gospodarstwa domowego – mówi Monika Bartel. - Jeśli są w domu osoby niepełnoletnie, to ktoś dorosły wręcz powinien dokonać spisu nie tylko za siebie, ale także za nie. Jeśli w rodzinie są np. dorosłe dzieci, mogą one skorzystać z pomocy jednego domownika. Wtedy, ale tylko wtedy, osoba dokonująca spisu podaje numery pesel – swój i wszystkich mieszkających w danym lokalu, wypełniając formularz mieszkaniowy i formularze osobowe. Ale osoby dorosłe mogą także dokonać spisu każda za siebie, logując się oddzielnie, podając tylko swój pesel oraz odpowiadając osobiście na pytania, także te dotyczące np. wyznania religijnego czy niepełnosprawności.

Krzysztof Ogiolda

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.