Sondaż Polska Press Grupy: PiS prowadzi. PO odbiła Pomorskie

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk/Polska Press
Paweł Więcek

Sondaż Polska Press Grupy: PiS prowadzi. PO odbiła Pomorskie

Paweł Więcek

Topnieje przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad partiami opozycji. To trend czy chwilowa zadyszka?

Sondaż został zrealizowany w dniach 12-16 października metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Zrealizowali je dziennikarze „Nowin” oraz 17 pozostałych największych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Od ostatniego pomiaru, który wykonano w połowie maja 2016 roku, notowania Prawa i Sprawiedliwości uległy korekcie. Poparcie dla partii rządzącej wyraziło 33,9 procent ankietowanych wobec 37,1 procent w okresie przed wakacjami. Choć przewaga formacji Jarosława Kaczyńskiego nad ugrupowaniami opozycyjnymi nieco stopniała, i tak jest duża.

Na Platformę Obywatelską głos oddałoby w 20,7 procent respondentów. Partia Grzegorza Schetyny poprawiła wynik względem poprzedniego pomiaru o 1,7 proc. Tuż za Platformą niezmiennie utrzymuje się .Nowoczesna, z którą sympatyzuje 17,5 procent badanych (w maju wskaźnik wynosił 18 procent).

W miejscu stoi poparcie dla KUKIZ’15 - 8,6 procent względem 9 procent przed wakacjami. Poprawiła się nieco sytuacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD znalazł się nad progiem wyborczym z wynikiem 6 procent, co stanowi wzrost popularności w porównaniu z ostatnim sondażem o 2 procent. Tradycyjnie pod progiem wyborczym jest Polskie Stronnictwo Ludowe - 4,2 procenty. Nie zmieniło się grono zwolenników partii Razem - 2,6 procent. Uszczuplił się z kolei elektorat formacji KORWiN, która w międzyczasie zmieniła nazwę na Wolność.

Jeśli chodzi o strukturę elektoratów poszczególnych partii, nie odnotowano żadnych zmian. Największe formacje, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, .Nowoczesna i KUKIZ’15 wciąż najwięcej wyborców mają wśród mieszkańców miast. Obszary wiejskie stanowią oczywiście naturalne zaplecze Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wyborcy do 29. roku życia są fundamentem elektoratów KUKIZ’15 oraz KORWiN. W tym segmencie społeczeństwa lepiej wypada .Nowoczesna niż Platforma Obywatelska. Na Prawo i Sprawiedliwość stawiają w większości ludzie po „sześćdziesiątce”, tak samo zresztą jak w przypadku Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trzonem elektoratu .Nowoczesnej są ludzie w wieku od 30 do 44 lat.

Jak dotąd Prawo i Sprawiedliwość było liderem poparcia we wszystkich województwach. Obecnie Platforma Obywatelska odbiła z rąk PiS swój matecznik - Pomorze.

Zobacz wyniki w powiększeniu.

Sondaż Polska Press Grupy: PiS prowadzi. PO odbiła Pomorskie
Wyniki sondażu w Polsce

Komentarz politologa

Profesor Kazimierz Kik, politolog i wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach o najnowszym sondażu wyborczym Polska Press Grupy.

Przewaga PiS w kraju ostatnio nieco stopniała. Można natomiast zaobserwować wzmocnienie pozycji PO. Czy ostatnie protesty związane, m.in. z aborcją mogły mieć wpływ na taki wynik?

Ta sprawa może przełamać dominację PiS-u. Poparcie dla partii rządzącej jest o wiele większe niż poparcie dla proponowanych przez nią rozwiązań. Jest to takie poparcie wizerunkowe, które jest o wiele wyższe niż poparcie dla proponowanych pomysłów, np. wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Lepiej postrzegany jest wizerunek PiS-u niż jego program. Mamy tu jeszcze pozostałość po skompromitowanych rządach PO. Nawet jeżeli część osób nie popiera większości postulatów programowych PiS to popierają go, bo nie chcą popierać PO i Nowoczesnej.

Na PiS głosują głównie osoby powyżej 60 roku życia, co nie jest zaskoczeniem. Czy programy skierowane do młodych takie jak Rodzina 500+, Mieszkanie 500+ nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? A może na wyniki trzeba jeszcze poczekać?

To są hasła. Młodzież w nie wierzy. Co prawda słuchają, mile kiwają głowami, ale póki co chcą widzieć konkretne rezultaty działań.

Najwięcej ankietowanych, bo 43 proc., stwierdziła, że skala nepotyzmu i kolesiostwa jest taka sama jak za rządów PO. Czy można powiedzieć, że po roku rządów PiS czar prysnął?

Król okazał się nagi. Na samym początku mieliśmy wpadkę z Misiewiczem i PiS pokazało, że wcale nie jest lepsze, a nawet gorsze od dotychczasowych praktyk stosowanych przez inne partie mainstreamu politycznego. Jest to pierwsza najpoważniejsza wpadka i może ona stanowić początek spadku wiarygodności zaufania do PiS-u.

Czy PiS wyciąga wnioski z wizerunkowych niepowodzeń?

Nie. Siłą PiS jest spoistość wewnątrzpartyjna. A ona wymaga jednej polityki - chronienia swoich lub nie dania zginąć swoim. I to jest niestety zasada obowiązująca we wszystkich partiach, zwłaszcza tych największych.

Paweł Więcek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.