Smog nad Olesnem. Wszyscy wdychamy tę rakotwórczą chmurę smogu [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Marcin Miarka
Mirosław Dragon

Smog nad Olesnem. Wszyscy wdychamy tę rakotwórczą chmurę smogu [wideo]

Mirosław Dragon

Otoczone lasami i Olesno, gdzie nie ma dużych fabryk, jest mimo to jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Opolszczyźnie. Jeden z mieszkańców udowodnił, jaka chmura rakotwórczych pyłów wisi nad miastem.

- W niedzielę, 4 marca nagrałem film z modelem rc. Nagranie ukazuje smog unoszący się nad Olesnem. Las po przeciwnej stronie jest dobrze widoczny, natomiast miasta już prawie w ogóle nie widać przez smog - mówi Marcin Miarka, mieszkaniec miasta i autor filmu (wideo można zobaczyć na stronie www.nto.pl).

Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu zmierzyła, że w niedzielę w Oleśnie było 128 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Dopuszczalna wartość zanieczyszczenia to 50 mikrogramów. Norma została przekroczona prawie 3-krotnie!

W Oleśnie ostatnio dzień w dzień norma jest mocno przekraczana: w niedzielę 128 mikrogramów/ m3, w poniedziałek 92, wtorek - 117, w środę - 68 mikrogramów.

W marcu norma była przekroczona w każdy dzień! W lutym pyłu zawieszonego PM10 było za dużo przez 19 dni, a w 6 kolejnych dni wynik była na granicy.

Oznacza to, że wdychamy drobne toksyczne cząstki, które osadzają się w płucach, przedostając się do krwi.

W pyle zawieszonym PM 10 są toksyczne dioksyny, furany, metale ciężkie, benzen, tlenki azotu. Powodują one alergię, astmę, mogą także być przyczyną nowotworów.

Olesno jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Opolszczyźnie, mimo iż 42 procent powierzchni gminy zajmują lasy. W mieście bardzo dużo budynków ma jednak kotłownie węglowe. Wraz z nastaniem sezonu grzewczego jakość powietrza gwałtownie się pogarsza.

Zasada jest taka, że im zimniej jest na dworze, tym większe jest stężenie pyłów w powietrzu. Po prostu ludzie więcej palą w piecach centralnego ogrzewania, a z kominów wylatuje trujący dym.

Najgorsze jest to, że są i tacy, którzy spalają w piecach w swoich domach plastikowe butelki, ubrania, stare lakierowane meble, a nawet zużyte pampersy. Z głupoty są trucicielami.

Mimo kampanii informacyjnych wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że plastik spalony w piecu zanieczyszcza powietrze bardziej (w 42 procentach) niż dymiące z kominów fabryki (20 procent) i kopcące spalinami samochody (20 procent) razem wzięte!

Gmina Olesno prowadzi program dotacji do zakupu pieców ekologicznych. Mieszkańcy mogą dostać maksymalnie 2000 zł brutto.

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.