Marek Gaworski

Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Lubiechowa - rezydencja księcia Czartoryskiego

Wygląd pałacu w XIX wieku. Książę Adam Jerzy bywał tu rzadko, w końcu sprzedał rezydencję w 1841 roku Wygląd pałacu w XIX wieku. Książę Adam Jerzy bywał tu rzadko, w końcu sprzedał rezydencję w 1841 roku
Marek Gaworski

Na Dolnym Śląsku wiele jest ciekawych pałaców, z których niemal każdy posiada zarówno niezwykłą historię, jak i niezwykłych gospodarzy. Jednak niewiele jest obiektów, których właścicielami były polskie rodziny szlacheckie, zwłaszcza te najznakomitsze. Wśród tych nielicznych rodów są Czartoryscy. Gospodarzem pałacu w Lubiechowej był książę, którego Mikołaj I skazał na karę śmierci poprzez ścięcie toporem.

Adam Jerzy Czartoryski był synem Izabeli z Flemmingów i księcia Adama Kazimierza. Oficjalnie, jest bowiem bardzo prawdopodobne, że jego ojcem był Nikołaj Repnin, rosyjski dyplomata, poseł nadzwyczajny w Warszawie, który w imieniu carycy Katarzyny II sprawował faktyczną władzę nad Rzeczpospolitą. Był kochankiem Izabeli, która została niejako „popchnięta” przez męża w ramiona Rosjanina, dla ratowania Ojczyzny. Książę Adam Jerzy urodził się 14 stycznia 1770 roku w Warszawie. Po odebraniu starannej nauki pod opieką najlepszych nauczycieli lata młodzieńcze spędził na podróżach. Na początku lat 90. XVIII wieku wstąpił do armii i brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej.

Po niemal rocznej przygodzie z wojskiem wyjechał do Wiednia i Londynu, lecz już w 1794 roku został wysłany przez rodziców, za wstawiennictwem Repnina, do Rosji Katarzyny II, gdzie wstąpił do gwardii konnej, a później został adiutantem wielkiego księcia Aleksandra I, z którym połączyła go wielka przyjaźń. Była to więź na tyle silna, że romans jego żony Elżbiety z młodym Czartoryskim, przeszedł na carskim dworze bez szerszego echa, choć plotkowano, że pierwsza z córek Aleksandra jest dziełem księcia Adama Jerzego.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marek Gaworski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.