Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ilona Kanclerz

Śląską wiosnę zapowiada Ilona Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej

Ilona Kanclerz Ilona Kanclerz
Ilona Kanclerz

W imieniu śląskich środowisk powinni wypowiadać się regionalni liderzy. Im więcej głosów, tym lepsza perspektywa. W Śląskiej Partii Regionalnej następuje czas przebudowy i planowania przyszłości - pisze dr Ilona Kanclerz, założycielka i wiceprzewodnicząca Zarządu Śląskiej Partii Regionalnej.

Krajobraz po bitwie to zgliszcza i popiół. Stało się: utrata prominentnej pozycji, stanowisk i apanaży. Zły wynik wyborczy i niesnaski wpłynęły na liczne odejścia, często w atmosferze żalu i wzajemnych pretensji - pisze Ilona Kanclerz.

W ubiegłym ttygodniu Jerzy Gorzelik mówił o błędach w śląskich środowiskach w głośnym wywiadzie ŚPR to był grzech pychy. Dzisiaj odpowiada mu Ilona Kanclerz, założycielka i wiceprzewodnicząca Zarządu Śląskiej Partii Regionalnej.

To już historia

Powstanie Śląskiej Partii Regionalnej to jeszcze nie temat dla historyka - za mały dystans. Za to dobre pole, by opisywać i zrozumieć najnowszą historię regionu. ŚPR rodziła się w długotrwałych bólach. W ugrupowaniu od początku ścierały się dwa nurty i spojrzenia na przyszłość. Mimo różnic, staraliśmy się utrzymać konsensus i walczyliśmy o równorzędne traktowanie wszystkich stron deklarujących tworzenie partii, stron, które mogły mieć możliwość współdecydowania w sprawie programu, kierunków rozwoju, jak i strategii wyborczych. Co nie było oczywiste, ponieważ z uwagi na rezygnację z współdziałania w ŚPR części założycieli, środowisko niezależnych liderów zostało mocno okrojone. Dlatego też wiedziałam, że dla szerokiej reprezentacji niezbędne jest poszerzenie tego skrzydła. Rozmowy, ustalenie parytetów, konsultacje terenowe i negocjacje zajęły wiele czasu w okresie przedwyborczym. Mieliśmy szanse i wiele atutów, by osiągnąć dobry wynik. Tak się nie stało.

Zmiana warty

Dziś nie słychać już żalów. Wśród opinii działaczy i obserwatorów przeważają te, które mówią, że zły wynik był konsekwencją autorytarnego sposobu zarządzania organizacją i skupienia się na interesach garstki osób. Przekonania o własnej nieomylności, braku refleksji, pychy, a także brawury niepopartej organiczną pracą w terenie.

Dewaluacja dotychczasowych autorytetów i brak kompromisu spowodowały przebudowę śląskiej sceny politycznej. Pojawili się nowi gracze. Z cienia starych wyszli nowi liderzy. Wśród nas są wizjonerzy otwarci na balans i różnorodność, z czego zawsze słynął nasz region. Czas przypomnieć sobie hasła, pod którymi chcieliśmy się jednoczyć.

Samorządność, tożsamość, innowacyjność i dialog są dziś nawet jeszcze bardziej aktualne. W Śląskiej Partii Regionalnej nazywaliśmy się „niezależnymi”. Dzisiaj jesteśmy reformatorami.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ilona Kanclerz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

halina.biskup

Czytam i nie oczom nie wierzę ...

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.