Krzysztof Strauchmann

Sinice w wodach Opolszczyzny. Czy zepsują nam wakacje?

Wiatr powoduje gromadzenie się kożucha glonów przy brzegach zbiorników. Fot. Archiwum Wiatr powoduje gromadzenie się kożucha glonów przy brzegach zbiorników.
Krzysztof Strauchmann

Upał, bezwietrzna pogoda to znakomite warunki do rozwoju sinic. Te proste cyjanobakterie potrafią skutecznie popsuć wypoczynek nad wodą. Na Opolszczyźnie już doprowadziły do zamknięcia dwóch kąpielisk.

W poniedziałek Sanepid zakazał kąpieli w otwartym dwa tygodnie wcześniej, pięknie urządzonym kąpielisku „Przystań Wodna” w Nowych Siołkowicach koło Popielowa. W wodzie pojawił się zielony nalot.

- Pojawił się i zniknął. Nie widać go także w innych częściach zbiornika, ale dmuchamy na zimne - mówi Dariusz Bieniek z Urzędu Gminy w Popielowie. - Przekazaliśmy próbki wody do badania, w czwartek odbierzemy wyniki. Mam nadzieję, że w sobotę akwen z powrotem będzie dostępny dla amatorów kąpieli.

Kontakt z sinicami może prowadzić do wysypki na skórze. Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia wody, mogą także wystąpić dolegliwości układu pokarmowego.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.