Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Siergiej Skripal, rosyjski agent umiera. Londyn wściekły. Moskwa: to nie my

Czytaj dalej
Fot. AFP PHOTO / Kommersant Photo / Yuri SENATOROV / EAST NEWS
Deborah Haynes, Tom Parfitt

Siergiej Skripal, rosyjski agent umiera. Londyn wściekły. Moskwa: to nie my

Deborah Haynes, Tom Parfitt

Siergiej Skripal, były pułkownik GRU-wywiadu wojskowego Rosji i jego córka są w stanie krytycznym. Zostali otruci w Wielkiej Brytanii. Przypomina to dramat Aleksandra Litwinienki.

Siergiej Skripal znajduje się w stanie krytycznym. Prawdopodobnie został otruty. 66-letniego byłego rosyjskiego podwójnego agenta znaleziono nieprzytomnego na ławce przed centrum handlowym Maltings w Salisbury. Obok bezwładnie siedziała również nieprzytomna jego 33-letnia córka. Ciała były ułożone - jak twierdzą świadkowie - w „dziwacznej pozycji”. Przedtem Skripal miał kontakt z „nieznaną substancją”. Jeszcze jako pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Rosjanin przekazywał informacje MI6. Teraz oboje walczą w szpitalu o życie. W Wielkiej Brytanii wzrastają obawy przed podobnymi aktami tego typu. W 2006 Skripala skazano go w Rosji za zdradę stanu. Później w ramach wymiany szpiegów zamieszkał w Wielkiej Brytanii.

Policja w Wiltshire oświadczyła, że żadne z dwojga nie nosiło śladów widocznych obrażeń. Funkcjonariusze starają się zidentyfikować substancję, której w tym wypadku użyto. Odgrodzono szereg wyznaczonych rejonów miasta. Policja już zabezpieczyła teren znajdującej się w śródmieściu restauracji włoskiej sieci Zizzi. Przedstawiciel publicznej służby zdrowia poinformował, że wszystkich mogących mieć kontakt z podejrzaną substancją poddano dekontaminacji. Obecnie nie występuje zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zdarzenia zaklasyfikowano jako incydent, którym powinny się zająć się służby antyterrorystyczne. Eksperci ubrani w specjalne kombinezony ochronne dokonali przeszukania w centrum handlowym w celu znalezienia ewentualnych dowodów użycia środków chemicznych lub biologicznych. Przeszukano też kosz na śmieci znajdujący się blisko ławki gdzie znaleziono nieprzytomną parę. Rozważa się wszystkie możliwe scenariusze - także ten zakładający nielegalne użycie „czegoś niezwykle groźnego”. - Wciąż znajdujemy się na bardzo wczesnym etapie śledztwa. Dlatego nie jesteśmy jeszcze w stanie ustalić z całkowitą pewnością, czy doszło do przestępstwa - oświadczył pełniący obowiązki zastępcy komendanta policji w Wiltshire Craig Holden.

Siergiej Skripal mieszkał na Wyspach osiem lat. Prowadził normalne życie, choć w ostatnim czasie w tajemniczych okolicznościach zmarła jego żona i syn

Policję powiadomiła osoba, która w niedzielę około godziny 16.15 zwróciła uwagę na siedzących na ławce mężczyznę i kobietę. - Kobieta była pochylona w jego stronę. Miałam wrażenie, że zemdlała. Mężczyzna wykonywał dziwaczne ruchy rąk patrząc w niebo. Poczułam lęk. Wahałam się czy reagować. Wyglądali tak jakby wzięli coś całkiem mocnego - powiedziała BBC inna świadek Freya Church.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Deborah Haynes, Tom Parfitt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.